Sotočje Save Bohinjke in Save Dolinke na Lancovem pod Radovljico, kjer naj bi po načrtih investitorja uredili turistično-rekreativni center

Razstava v podporo akciji Rešimo sotočje

Slovenije predvsem v tujini ne prepoznavajo po betonskih koritih niti po hotelskih in drugih prenočitvenih zmožnostih, ampak zaradi kulinarike, neokrnjene narave, rek, jezer in gora, je na odprtju razstave opozoril profesor Mihael Toman.

»Sodobne okoljske družbe jezove podirajo. V ZDA jih podrejo več, kot zgradijo novih vsako leto. Betonska korita odstranjujejo in reke z obrežji vred revitalizirajo – v Franciji kar tristo kilometrov letno – in tako vodi dajo več prostora.«

Lancovo – V Galeriji Brigita na Lancovem je na ogled razstava slikarskih del akademske slikarke Brigite Požegar - Mulej in fotografij občanov, ki si kot del projekta Rešimo sotočje prizadevajo, da bi širši del območja sotočja rek Save Bohinjke in Save Dolinke ostal neokrnjen.

»Zamisel razstave je, da se povežemo med seboj tudi s fotografijami, ki so jih ljudje posneli na sotočju in so del njihovih spominov nanj. Vsaka izmed prejetih fotografij pokaže naše spoštovanje do modrega srca Slovenije, ki nujno potrebuje pomoč in zaščito,« pravijo organizatorji kampanje, ki je pod peticijo za nepozidano sotočje zbrala že več kot tri tisoč podpisov.

Številni domačini in naravovarstveniki namreč že vse od pomladi z različnimi akcijami izražajo svoje nestrinjanje z načrtovano pozidavo sotočja Save Bohinjke in Save Dolinke pod Radovljico, kjer investitor načrtuje gradnjo turistično-rekreacijskega centra z apartmajskimi in gostinskimi objekti, prostore za avtodome, parkirišča, igrišča in rekreacijske prostore. Pobudniki akcije pa želijo sotočje zaščititi pred posegi in obenem ohraniti dostop javnosti do te naravne znamenitosti.

Osrednji govornik na odprtju razstave je bil profesor na biotehniški fakulteti, predstojnik katedre za ekologijo in varstvo okolja dr. Mihael Toman, tudi podpredsednik slovenskega društva voda, doma iz Kamne Gorice. »Rečni sistemi, struge in obrežja so pod vse večjimi pritiski zaradi obstoječe infrastrukture, zlasti jezov in pregrad, še bolj pa zaradi novih gradenj hidroelektrarn, pozidav poplavnih ravnic in ožjega prispevnega območja, ki jih oplajajo predvsem dobičkonosnost in lažne predstave o razvoju 'zelene turistične odličnosti in trajnostni rabi naravnih virov'. Tudi v primeru sotočja obeh Sav je tako,« ugotavlja profesor Toman in opozarja, da sodobne okoljske družbe jezove podirajo. »V ZDA jih podrejo več, kot zgradijo novih vsako leto. Betonska korita odstranjujejo in reke z obrežji vred revitalizirajo – v Franciji kar tristo kilometrov letno – in tako vodi dajo več prostora, zmanjšujejo fragmentiranost, ki vodi v zmanjševanje biotske pestrosti in posledično do slabega zdravja narave in ljudi.«

Poudarja, da je bila ukrotitev narava morda simbol napredka v 19. stoletju, danes pa tak način razmišljanja sodi na smetišče zgodovine. Naša dolžnost je, pravi, da sprejemamo nova okoljska znanja, da z njimi ozaveščamo državne in lokalne odločevalce, da jim jasno povemo, da morda oni ne hodijo v korak s časom – kar je pogosto omenjano v povezavi s tako imenovanimi naravovarstveniki. »Prepoznavanje prostora le kot potencialne investicije za doseganje kratkoročnega izplena narave ni trend sodobne družbe, ampak pravzaprav neke zatohle preteklosti,« je jasen Toman.

»Okoljske etike še nismo vključili v svojo kulturo. Zato je tudi privlačnost različnih zelenih projektov predvsem ekonomska. Slovenije pa predvsem v tujini ne prepoznavajo po betonskih koritih niti po hotelskih in drugih prenočitvenih zmožnostih, ampak, kot je zapisal ameriški spletni portal nedolgo tega, zaradi kulinarike, neokrnjene narave, rek, jezer in gora. Na žalost pa mi prepogosto narave ne prepoznamo kot dobrine za svoje fizično in umsko zdravje, tudi ne zlata vredne dobrine v turistični paradigmi. Pred našimi očmi narava prepogosto postaja pacient, z njo vred pa še mi kot družba.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 0°

zmerno oblačno
vlažnost: 93 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-1/15

sobota

-2/12

nedelja

0/11

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Britof, 20. april 2024

Blagoslov koles

OBVESTILA / Šenčur, 20. april 2024

Spominska plošča Janezu Mlakarju

PRIREDITVE / Adergas, 20. april 2024

Ljudske pesmi v evropskem prostoru

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka, 22. april 2024

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice, 22. april 2024

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

 

 
 

 

 
 
 

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...