Boš sladoled?

Pred nekaj dnevi mi je znanka osupla razlagala, da na kranjskih ulicah skoraj ni več moč slišati slovenske besede, da celo ni več moč slišati pogovorov v srbščini in da v mestu skoraj vsi govorijo albansko. Ko se je namreč pod večer vračale s prireditve, je med redkimi sprehajalci po središču mesta srečevala zgolj Albance, ki jih za razliko od drugih tujcev v mestu res ni čisto nič razumela.

Seveda še zdaleč ni bila edina, ki ugotavlja, da je v Kranju vse več tujcev, da to še zdaleč niso turisti, temveč domačini, ki so v Slovenijo prišli s trebuhom za kruhom ali bolje – za boljšim kruhom, kot ga imajo doma.

Ko sva se pogovarjali o tem, sem se spomnila svojega prvega srečanja z Albancem. Ker smo imeli sorodnike v Žireh, smo namreč vedno, ko smo z družino šli na obisk k njim, zavili tudi v slaščičarno. Ne spomnim se, kako se je imenovala pred skoraj petdesetimi leti, danes ji vsi pravimo Ambasada. Spomnim pa se, da nas je vsakič, ko smo sedli za mizo, prišel pozdravit šef Esad in nam prinesel kaj sladkega. Njihove »šamšnite« so se topile na jeziku, če le ni bilo premrzlo, sem vedno dobila ogromen sladoled. Danes že pokojni Albanec Esad Biljali, ki je v Žiri prišel iz Makedonije in se je trudil govoriti čim bolj slovensko, je v Žireh ustvaril družino, iz majhne slaščičarne je nastal velik lokal in vsakič, ko se sedaj tam ustavimo na kavi in nas postreže kdo od njegovih otrok ali vnukov, se spomnim Esadovega nasmeška, ko me je vprašal: Boš sladoled?

Tako je bila moja predstava o Albancih dolgo povezana s slaščičarno, prijaznostjo in ustrežljivostjo. Potem sem spoznala sadjarje pa sošolce na faksu ... In nikoli o njih nisem imela slabega mnenja. Tiste, ki so želeli delati, se učiti našega jezika in si zagotoviti boljše življenje, sem celo občudovala.

Danes mi naenkrat ne bi smeli biti všeč. Ker jih je preveč, ker k nam prihajajo zato, da izkoristijo socialne pravice, ki jim pripadajo, delajo pa le redki. S seboj pripeljejo družine in nihče sploh ne ve več natanko, koliko jih v resnici je in koliko je samo prijavljenih, saj je nemogoče, da bi jih v garsonjerah živelo več deset ali celo več kot sto.

Vse to je postal takšen problem, da so na zadnji seji kranjskega mestnega sveta o nadzoru nad priseljenci in o zlorabah v zvezi z njimi razpravljali tudi svetniki. In ugotovili, da imamo pač zakonodajo, ki tujcem omogoča, da pridejo k nam in (ne da bi se naučili slovensko) dobijo, kar jim pripada. Dejstvo je pač, da za naše predpise niso krivi tujci, pač pa tisti, ki so jih sprejeli. In dokler ne bo drugačnih, jih bodo izkoriščali. Ker mnogi od tujcev niso le prijazni, ampak tudi iznajdljivi.

Oddajte svoj komentar

Kranj 16°

delno oblačno
vlažnost: 52 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...