Miran Čebašek

Rož'ca raste, ko jo potrebujemo

Miran Čebašek se že vrsto let ukvarja z zeliščarstvom, svoje znanje pa prenaša tudi na druge. Kot pravi, je pri zdravljenju z zelišči pomembno, da jih znamo pravilno uporabljati.

»Vsaka rož'ca raste takrat, ko jo potrebujemo,« pravi priznani zeliščar Miran Čebašek iz Repenj. »Ko pride pomlad, se človek prebudi in vsi bi se čistili. Takrat sta nam na voljo čemaž in pa brezova voda za čiščenje telesa, v zimski sezoni pa nam težave s prehladi lajšajo zelišča za odpornost, ki smo jih nabrali v toplejših mesecih.«

Miran Čebašek, sicer upokojeni električar, se že vrsto let ukvarja z zeliščarstvom oziroma fitoterapijo. V Biotehniškem centru Naklo je opravil usposabljanje iz zeliščarstva za nacionalno poklicno kvalifikacijo, svoje znanje pa je nabiral pri priznanih slovenskih zeliščarjih ter v številnih knjigah. Več let že vodi zeliščarsko skupino vodiškega društva upokojencev ter svoje znanje na delavnicah in predavanjih prenaša naprej. Septembra je organiziral tudi zeliščarski seminar v Stični, na katerem so sodelovali tudi nekateri drugi priznani slovenski strokovnjaki za zdravilne rastline. Če ju epidemija covida-19 ne bo preprečila, bosta prihodnje leto sledila spomladanski in jesenski seminar.

Razpet je med Repnjami in Kočevjem, kjer je tudi predsednik tamkajšnjega polharskega društva. Prav s polhi in zdravilno močjo njihove masti se v zadnjem času precej ukvarja. »Pomaga pri težavah z dvanajsternikom in rani na želodcu. Polhi namreč v času hibernacije izločajo encim, ki jih varuje pred boleznimi,« razlaga Čebašek, ki ima sicer na svojem vrtu na desetine različnih zdravilnih rastlin. »Če zdravilne rastline gojimo doma, ne jemljemo po nepotrebnem naravi. Seveda povsem brez divjih rastlin ne gre, saj marsikaj na vrtu ne bo uspevalo, po drugi strani pa je denimo koprive ali regrata na travnikih vedno dovolj,« še dodaja sogovornik, ki sicer zdravilne rastline nabira tudi na Pokljuki, Krvavcu, Menini in Veliki planini. »V Sloveniji imamo srečo, da je pokrajina raznovrstna. Imamo gore in morje in zato tudi veliko različnih rastlin.«

Univerzalnega recepta, katere rastline bi morale rasti na domačem zeliščnem vrtu, ni. »Svojim tečajnikom vselej pravim, naj gojijo tisto, kar pomaga proti tegobam, ki pestijo njih ali njihove svojce. Na zeliščnem vrtu naj torej raste tisto, kar potrebujemo. Ženske, ki imajo težave z menopavzo, bodo imele doma plahtico, ob ženskih težavah pomaga tudi muškatna kadulja, ob težavah s prostato vrbovec, boraga je roža veselja in je učinkovita proti depresiji, plešec je dober za uravnavanje pritiska … Seveda pa je dobro, če imamo tudi nekaj žajblja, melise in mete ter drugih zelišč.«

Zdravilna zelišča pa je treba tudi znati uporabljati in kombinirati. »Poznavanje botanike je na prvem mestu. Treba je vedeti, pri čem rastlina pomaga, a zelo pomembno je tudi, da veš, kaj jemati skupaj. Pegastemu badlju, o katerem se precej govori, je treba dodati artičoko, saj sta kot brat in sestra. Sicer pa je dobro, da naredimo kuro, ki traja nekaj dni ali tednov, nato pa telesu privoščimo odmor.«

Danes je na trgu na voljo veliko različnih pripravkov, ki naj bi pomagali pri raznih tegobah. V zvezi s tem sogovornik svetuje, da se podrobno informiramo in preizkusimo, kaj nam ustreza. A ko se odločimo za eno zdravilo, pomaga tudi zaupanje. »Prepričaj se in bodi prepričan, da ti bo pomagalo. Tako si na najboljši poti do uspeha.«

Fitoterapija je z znanstvenimi dognanji podkrepljena veda, ki za lajšanje zdravstvenih težav uporablja dele rastlin oziroma njihove izvlečke in pripravke. A Čebašek opozarja, da gre zeliščarstvo z roko v roki s sodobno medicino, zato priporoča tudi posvet z zdravnikom, ki pa je še zlasti na mestu ob večjih zdravstvenih težavah.

Oddajte svoj komentar

Kranj 15°

oblačno
vlažnost: 79 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

10/16

sreda

3/22

četrtek

6/24

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 10. april 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč, zdravi odnosi ...

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

IZLETI / Naklo, 11. april 2024

S kolesom v Voglje

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...