Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo prof. dr. Miroslav Petrovec / Foto: posnetek zaslona

Spreminja se sistem testiranja

V Sloveniji je na koronavirus pozitivna že ena od 33 oseb. Pogledali smo, kakšno je bilo včeraj stanje glede okužb na širšem Gorenjskem. Sedanji sistem testiranj ni več vzdržen, stroka je predstavila skorajšnjo uvedbo antigenskih oziroma hitrih testov.

Ljubljana, Kranj – Spomladi v prvem valu epidemije covida-19 so opravili do 1000, 1300 testov na dan, zdaj tudi po več kot sedem tisoč. Sistem ni več vzdržen, sta na popoldanski vladni novinarski konferenci opozorila vodja svetovalne strokovne skupine na ministrstvu za zdravje prof. dr. Bojana Beović in predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo prof. dr. Miroslav Petrovec. »Ogromno število testov je bilo opravljenih še posebej v zadnjem času. Na eni strani zato traja dolgo časa, da nekdo, ki je bolan, pride na mesto, kjer mu bodo odvzeli bris; v večini Slovenije se čaka na odvzem brisa nekaj dni. Poleg tega niso dovolj hitro narejene preiskave pri ljudeh, ki bi nujno potrebovali izvid,« je pojasnila prof. dr. Bojana Beović. Zato so, kot je dodala, začeli premišljevati, kako bi način testiranja lahko izboljšali, da bo učinkovitejše in hitrejše – tudi s pomočjo antigenskih (AG) oziroma hitrih testov. Beovićeva se strinja s priporočilom Svetovne zdravstvene organizacije, da je testiranje pomembno za zamejevanje virusa, s pomočjo hitrih testov pa naj bi se število testiranih še povečalo. Kot je pojasnila, v Sloveniji testiramo podobno število ljudi kot v Italiji in več kot v Avstriji, Nemčiji in na Hrvaškem. Zelo veliko testirajo v Združenem kraljestvu in Franciji.

V laboratorijih delajo vse, kar je mogoče. Tudi prof. dr. Petrovec meni, da je mogoče velik del testiranj, ki jih zdaj opravljajo specializirani epidemiološki laboratoriji, nadomestiti z antigenskimi oziroma hitrimi testi, strokovna skupina je že sestavila parametre, po katerih se bodo ti testi ocenili, in pa seznam, kateri hitri testi so na voljo – s ciljem, da jih čim hitreje začnejo uporabljati. »Večinsko mnenje je, da morajo biti hitri testi široko dostopni. Dosegljivi bodo tudi v zdravstvenih domovih, ki imajo svoje biokemijske in druge laboratorije, omogočali bodo testiranje v veliko večjem številu za vse, ki bodo to na vstopni točki potrebovali. S tem bomo omogočili bolniku, da se bo lahko testiral blizu domačega kraja in da bo izvid prejel znotraj ene, dveh ur.« Po njegovih besedah antigenski test sicer ni potrditev diagnoze, pove pa, ali je bolnik kužen ali ne, kar bo pomagalo, da bodo bolnike razporedili in jim nudili diagnostiko, kot jo potrebujejo. Tudi za antigenski test bo potrebna napotitev osebnega zdravnika in tudi rezultate teh testov bodo morali sporočati pristojnim službam.

Po podatkih Covid-19 Sledilnika so bile včeraj na širšem Gorenjskem potrjene okužbe: 84 v Kranju, 71 v Radovljici, 70 na Jesenicah, 69 v Domžalah, 62 v Kamniku, 49 v Škofji Loki, 42 v Medvodah, 22 na Bledu, 18 v Kranjski Gori, po 16 v Tržiču in Mengšu, 14 v Šenčurju, po 13 v Lukovici, Cerkljah, Komendi in Žirovnici, 12 v Gorenji vasi - Poljanah, po 11 v Železnikih in Bohinju, po 10 v Naklem in Moravčah, po 8 v Žireh, Vodicah, Gorjah, 6 v Preddvoru in 5 v Trzinu.

Vlada bo na jutrišnji seji razpravljala o morebitnih novih ukrepih v zvezi z zamejitvijo koronavirusa, a prof. dr. Beovićeva je povedala, da strokovna skupina kakšnih novih ukrepov ne bo predlagala, zelo pomembno pa je, da spoštujemo obstoječe, da smo disciplinirani in da prevlada modrost.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

zmerno oblačno
vlažnost: 97 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.