Vstopna covid točka v Splošni bolnišnici Jesenice / Foto: Gorazd Kavčič

Pomagajte nam, držite se ukrepov

V Sloveniji smo z več kot dva tisoč okuženimi v enem dnevu dosegli nov rekord. Delež pozitivnih je blizu 35 odstotkov, kar petina okužb je bila v sredo v gorenjski statistični regiji. Po deležu na število prebivalcev je bilo v preteklih dneh največ okuženih v Železnikih, Škofji Loki in na Jesenicah.

»Bolezen je res čudna in je še ne poznamo do podrobnosti. Drugačna je od bolezni, ki smo jih poznali doslej. V obdobju od 12. oktobra do sedaj ni bilo urejenega nadomestila za osebe, ki so imele visoko rizični kontakt, posledica tega je bila, da so varčni, vztrajni Gorenjci hodili na delo. Osebno mislim, da je ta dejavnik največ prispeval k temu, da smo ta trenutek Gorenjci v najslabšem položaju.«

Kranj – »Zdravstveni delavci se ne bomo predali, do konca bomo stali ob bolnikih. Ampak državljani, prosimo, pomagajte nam, držite se ukrepov. Točno veste, kaj je treba početi. Tudi tisti, ki ne verjamete v virus. Ljudje umirajo, tu ni več heca,« je poudaril doc. dr. Aleš Rozman, direktor Klinike Golnik in član strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje. Samo v nekaj preteklih dneh je umrlo trideset bolnikov s covidom-19.

Gorenjska je še vedno regija z največ okuženimi, a gredo tudi druge regije po isti poti. »Pričakujemo vse večji pritok v bolnišnice; vsakih šest, sedem dni se nam število hospitaliziranih po­dvoji. Konec prihodnjega tedna imamo lahko že tisoč hospitaliziranih bolnikov, teden kasneje dva tisoč. Takšni rasti ne bomo mogli več slediti,« je opozoril doc. dr. Rozman.

Z ministrstva za infrastrukturo so sporočili, da začasni odlok prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom ne velja za usposabljanja na področju prometa, za registracijske organizacije, tahografske delavnice in tehnične preglede. Vlada pa je s strokovno svetovalno skupino na včerajšnjem posvetu preučila ukrepe za omejevanje epidemije. Odločitev do zaključka časopisne redakcije ni bila znana, glede na pretekle izjave pa je pričakovati podaljšanje veljavnih ukrepov in odločitev o tem, kaj bo s šolo prihodnji teden.

Sistem testiranja na koronavirus bo dopolnjen z antigenskimi oziroma hitrimi testi, kajti sedanji sistem ni več vzdržen, je povedala vodja strokovne svetovalne skupine prof. dr. Bojana Beović. Število testiranih v enem dnevu se je povzpelo že čez sedem tisoč, zato se podaljšuje čas odvzema in čakanja na izvid. Velik del PCR-testov bodo tako nadomestili antigenski testi, ki jih bodo lahko opravili tudi v zdravstvenih domovih. Po besedah predstojnika Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo prof. dr. Miroslava Petrovca antigenski test sicer ni potrditev diagnoze, pove pa, ali je bolnik kužen ali ne, kar bo pomagalo, da bodo bolnike razporedili in jim nudili diagnostiko, kot jo potrebujejo. Tudi za antigenski test bo potrebna napotitev osebnega zdravnika.

Dostop do zobozdravstvenih storitev

Zobozdravniki sprejemajo paciente, nujno pa je, da se ti na obisk zobozdravnika telefonsko naročijo in ne prihajajo nenapovedano v ordinacije. Če pacienti kažejo znake covida-19, se morajo pred obiskom zobozdravnika testirati na okužbo. Na testiranje jih lahko naroči tudi zobozdravnik. Za obravnavo nujnih zobozdravstvenih storitev pa naj se pacienti obrnejo na dežurno zobozdravstveno službo.

Obravnava onkoloških bolnikov

Z Onkološkega inštituta Ljubljana sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov, in jih pozivajo, da tudi ob morebitnem nadaljnjem slabšanju epidemije ne opuščajo zdravljenja. Kot so poudarili, so onkološki bolniki ranljiva skupina, ki je bolj ogrožena za težji potek bolezni. Po podatkih Registra raka pa je danes že v vsaki četrti slovenski družini en član, ki je zbolel za rakom. Zato pozivajo tudi vse državljane k solidarnosti in doslednemu spoštovanju vseh epidemioloških ukrepov.

Gorenjska v minulih dneh

V ponedeljek so v Sloveniji potrdili 1499 novih okužb s koronavirusom, v torek je število poskočilo na 2605. V sredo je bilo 2488 okužb ob 7202 opravljenih testih. Hospitaliziranih je bilo 660 bolnikov, 109 jih je bilo v intenzivni negi.

Na širšem Gorenjskem je bilo v ponedeljek in torek največ okužb (nad dvajset v posameznem dnevu) v Kranju, Kamniku, Domžalah, Radovljici, Škofji Loki, Železnikih, Domžalah, Medvodah, na Jesenicah in Bledu. Po deležu na število prebivalcev v občini pa je največ okuženih v Železnikih, Škofji Loki in na Jesenicah.

V sredo jih je bilo od vseh potrjeno okuženih 19,64 odstotka iz Gorenjske statistične regije, od tega 132 v Kranju, 66 v Škofji Loki, 51 v Tržiču, 48 v Radovljici, 31 na Jesenicah, 26 na Bledu, 19 v Bohinju ...

Zakaj je tako slabo na Gorenjskem

Epidemiologinja doc. dr. Irena Grmek Košnik iz kranjske območne enote NIJZ o tem razmišlja: »Takšno stanje je zaradi bolezni same. Kar osemdeset odstotkov oseb namreč preboleva blago ali zmerno bolezen. Če se ne počutiš tako slabo, običajno hodiš okoli. Bolezen je res čudna in je še ne poznamo do podrobnosti. Drugačna je od bolezni, ki smo jih poznali doslej. V obdobju od 12. oktobra do sedaj ni bilo urejenega nadomestila za osebe, ki so imele visoko rizični kontakt, posledica tega je bila, da so varčni, vztrajni Gorenjci hodili na delo. Osebno mislim, da je ta dejavnik največ prispeval k temu, da smo ta trenutek Gorenjci v najslabšem položaju. Tudi zasebna druženja in skupinski športi so se nadaljevali.« Direktorica ZD Kranj Lili Gantar Žura, dr. med., je bila v soboto na hišnem zdravniškem obisku nekje na območju Kranja. Kot je povedala: »Iz sosednjega stanovanja pa je bilo slišati večje število ljudi, ki so imeli zabavo.«

Okužbe tudi v kranjskem zavetišču za brezdomce

V Zavetišču za brezdomce na Sejmišču v Kranju imajo 17 uporabnikov in štiri zaposlene. V sredo so imeli po besedah vodje zavetišča Romine Purič okuženih sedem uporabnikov in enega zaposlenega: »Skupaj z vsemi pristojnimi institucijami smo naredili načrt, kako se bomo z boleznijo spopadli. Ker nimamo prostorskih možnosti za vzpostavitev con, je trenutno celo zavetišče tretirano kot okužena gospodinjska skupnost. Uporabnikom je odrejena izolacija in znotraj hiše je bivanje organizirano skladno s potrebami bolnih uporabnikov ter možnostmi, ki jih imamo. K sreči okuženi uporabniki nimajo hujših simptomov.« Skrbi pa jih, kako bo, če se zdravstveno stanje poslabša. »Uporabniki so ukrepe sprva sprejeli zelo slabo, zdaj je situacija umirjena. Najbolj moteča je seveda izolacija, vsi težko čakajo, kdaj bodo lahko spet zapustili zavetišče,« je pojasnila Puričeva. V torek popoldne je Civilna zaščita pred zavetišče namestila šotor. »Šotor je namenjen zaposlenim oziroma nujnim zunanjim obiskovalcem, da si namestimo in odstranimo potrebno zaščitno opremo. Zaposleni se namreč po zavetišču gibljemo z vso potrebno zaščitno opremo,« je dodala Puričeva. Razdelilnica hrane deluje nemoteno, je zagotovila: »Uporabniki sicer ne jedo v razdelilnici, ampak samo prevzamejo obrok.«

Samoplačniška testiranja

Samoplačniške odvzeme brisov na koronavirus izvajajo v okviru Zdravstvenega doma (ZD) Jesenice, cena je sto evrov. »Pri nas opravimo takšne brise tako kot vse ostale znotraj 24 ur. Seveda pa mora biti za samoplačniške brise jasen vzrok (šoferji, tranzit, športniki pred mednarodnimi tekmami), drugače pa takih testiranj ne delamo,« je pojasnil direktor ZD Jesenice prim. Saša Letonja. Prav tako sto evrov stane samoplačniško testiranje v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj. Izvajajo ga ob ponedeljkih, sredah in petkih, izjemoma za večje skupine tudi ob drugih terminih. Odvzem brisa opravijo naslednji možni dan testiranja po prijavi (če se npr. nekdo prijavi v torek, ga na bris predvidoma naročijo v sredo). Glede na zasedenost laboratorijev se na izvid čaka približno 24 ur, najkasneje ga testiranec prejme naslednji dan do 17. ure. »Prijavite se lahko po telefonu, z aplikacijo doZdravnika, na spletni strani BGP Kranj ali po e-pošti. V izogib stikom izvide lahko vročimo elektronsko, možno pa jih je prevzeti tudi osebno na triažni točki BGP Kranj,« so še pojasnili.

Predvidevanja za prihodnje tedne

»Če bomo sledili navodilom, se bo stanje prej ali slej umirilo. Sedaj, ko se je življenje skoraj ustavilo, bomo v nekaj dneh prišli do platoja, ki bo trajal slab teden, potem bo krivulja za od dva do štiri tedne šla navzdol. Po literaturi namreč izbruh traja od 10 do 12 tednov. Verjetno pa vse do cepljenja ne bomo normalno zaživeli oziroma nikoli več ne bo tako, kot je bilo. Morda pa nam je bolezen tudi pokazala, kaj smo doslej delali narobe oziroma nam je postavila novo lestvico vrednot,« sklenimo z razmišljanjem epidemiologinje Irene Grmek Košnik.

Oddajte svoj komentar

Kranj 13°

delno oblačno
vlažnost: 32 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

-3/16

ponedeljek

-3/15

torek

7/17

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...