Nagrado za naj leseno gradnjo je v kategoriji Inženirski objekti in tehnične rešitve prejela Tržnica Medvode. / Foto: Peter Košenina

Les zelena prihodnost

»Razvojni potencial in pomen lesne panoge je izjemen,« je na prvem Dnevu slovenskega lesarstva poudaril gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Cilj je povečati količine doma predelanega lesa, in sicer v izdelke z visoko dodano vrednostjo in pri gradnji, kar prinaša tudi t. i. zelena delovna mesta.

Ljubljana – Pod naslovom Les – naša zelena prihodnost sta ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter javna agencija Spirit Slovenija minulo sredo pripravila prvi Dan slovenskega lesarstva, strokovni dogodek slovenske lesne industrije, ki je zaradi trenutnih epidemioloških razmer potekal virtualno. Minister Zdravko Počivalšek je poudaril, da je lesnopredelovalna industrija za Slovenijo izrednega, strateškega pomena. Zadovoljen je, da v zadnjih letih beleži pozitivne trende. V obdobju 2010–2019 se je število podjetij v lesni industriji povečalo za 14 odstotkov; trenutno jih je 2500 in imajo 13 tisoč zaposlenih. Prihodki od prodaje so se povečali za 35 odstotkov na milijardo in pol, sicer pa vse panoge, povezane z lesom, skupaj dosegajo okoli 2,6 milijarde evrov letnih prihodkov. »Razvojni potencial in pomen lesne panoge je izjemen – tako z vidika pozitivnih okoljskih in ekonomskih vplivov, zagotavljanja večje samooskrbe in samozadostnosti kakor tudi z vidika širšega družbenega pomena,« je poudaril minister.

V Sloveniji letno priraste devet milijonov kubičnih metrov lesa. Lani je bilo posekanega 5,3 milijona 'kubikov', od tega smo ga doma predelali le dva milijona kubičnih metrov, ostalo pa izvozili, kar je preveč, je opozoril direktor direktorata za lesarstvo pri gospodarskem ministrstvu Danilo Anton Ranc. Razvoj lesne industrije podpirajo z različnimi aktivnostmi in razpisi. Ta čas poteka razpis za razvoj in uvajanje novih produktov v lesarstvu v vrednosti 8,2 milijona evrov. Vlada je med prioritetne strateške naložbe uvrstila tudi sedem lesnopredelovalnih centrov, katerih skupna vrednost presega 140 milijonov evrov. Ranc je povedal tudi, da posodabljajo uredbo, s katero naj bi v javnih stavbah spet predvideli 30-odstotni delež lesa. Cilji v novi Slovenski industrijski strategiji 2021–2030 so tudi povečati količine doma predelanega lesa na tri milijone kubičnih metrov letno, prihodke od prodaje v lesni panogi na 2,5 milijarde evrov in število zaposlenih na vsaj 15 tisoč. Ključna je večja predelava lesa v izdelke z visoko dodano vrednostjo in pri gradnji, kar prinaša tudi t. i. zelena delovna mesta, je pojasnil Ranc. Želijo si tudi dvigniti delež lesenih stavb v Sloveniji na vsaj na 15 odstotkov in s predelavo v končne izdelke znižati toplogredne pline za okoli devet milijonov ton letno.

Agencija Spirit Slovenija je za promocijske aktivnosti s področja lesa letos namenila dobrih 200 tisoč evrov, prihodnje leto pa bodo pristopili k oblikovanju promocijske kampanje za les. »To je še zlasti aktualno v času, ko smo soočeni s pandemijo. Slovenija ima s svojim lesnim bogastvom neizmerne možnosti za izhod iz gospodarske in okoljske krize,« je prepričan v. d. direktorja agencije Tomaž Kostanjevec.

Na dogodku je poleg strokovnih predavanj domačih in tujih predavateljev ter virtualnih mednarodnih poslovnih srečanj med podjetji s področja pohištva, lesene gradnje in opreme potekala tudi okrogla miza Priložnosti zelene industrije. Sodelujoči so ugotavljali, da bo za razvoj zelene industrije oz. večji preboj na področju slovenske lesne industrije treba zmanjšati izvoz hlodovine, povečati predelavo lesa v Sloveniji, najprej v polizdelke in nato v končne lesne izdelke z visoko dodano vrednostjo, ter okrepiti prizadevanja za doseganje večje ozaveščenosti širše javnosti o prednostih lesa in lesenih izdelkov.

Dan lesarstva so sklenili z razglasitvijo nagrajencev natečaja za naj leseno gradnjo 2020 za objekte, zgrajene v zadnjih petih letih. V različnih kategorijah so bili nagrajeni tudi objekti na Gorenjskem: stanovanjska hiša v Poljanah, Blok Karantanika v Domžalah, stanovanjsko apartmajsko naselje Podbreg v Kranjski Gori in Tržnica Medvode.

Oddajte svoj komentar

Kranj 5°

pretežno jasno
vlažnost: 95 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

6/23

petek

6/25

sobota

6/29

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

RAZSTAVE / Koroška Bela, 12. april 2024

Likovna dela sekcije Kreativnost

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 12. april 2024

Vzorčni valjček

PREDAVANJA / Žiri, 12. april 2024

O potovanju po Afriki

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

GLASBA / Kranj, 13. april 2024

Večerna pesem

GLEDALIŠČE / Visoko, 13. april 2024

Na Visokem Emigranta

GLEDALIŠČE / Kokrica, 13. april 2024

Dopoldne za otroke, zvečer za odrasle

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...