Janez Tomažič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana / Foto: posnetek zaslona

Včeraj umrlo 55 covidnih bolnikov

S koronavirusom imamo danes le deset okuženih manj kot prejšnji torek, epidemija se še vedno ne umirja tako hitro, kot bi si želeli. Danes zaznamujemo svetovni dan boja proti aidsu, drastično se je zaradi koronavirusne bolezni zmanjšalo testiranje na virus HIV.

»Vsakega umrlega, pri katerem je bila potrjena okužba s koronavirusom, vodimo kot umrlega zaradi bolezni covid-19. Zavedati se je treba, da ima večina teh bolnikov, ki jih zdravimo v bolnišnici, hudo prizadeta pljuča zaradi okužbe.«

Ljubljana – V Sloveniji so včeraj opravili 5868 testiranj na koronavirus, potrdili so 1292 novih okužb, delež pozitivnih je bil 22-odstoten. Vladni govorec Jelko Kacin je na današnji novinarski konferenci podatke primerjal s prejšnjim torkom. Le deset okuženih manj imamo danes kot prejšnji torek, epidemija se še vedno ne umirja tako hitro, kot bi si želeli.

Tudi včeraj je bilo hospitaliziranih veliko bolnikov, kar 1299, le eden manj kot dan prej. V intenzivnih enotah se je zdravil 201 bolnik, pet več kot dan prej. V domačo oskrbo so iz bolnišnic odpustili 81 oseb.

Žal je včeraj umrlo 55 covidnih bolnikov, od tega 44 v bolnišnicah in 11 v domovih za starejše. Pa tisti, ki izgubijo bitko z življenjem, umrejo zaradi covida ali s covidom, je bilo včeraj vprašanje za vodjo Oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana prof. dr. Matjaža Jereba, dr. med. Pojasnil je: »Vsakega umrlega, pri katerem je bila potrjena okužba s koronavirusom, vodimo kot umrlega zaradi bolezni covid-19. Zavedati se je treba, da ima večina teh bolnikov, ki jih zdravimo v bolnišnici, hudo prizadeta pljuča zaradi okužbe.«

Včeraj so o porastu okuženih poročali tudi iz domov za starejše, vendar Jelko Kacin ni posebej omenil, da bi imeli nov izbruh v katerem od gorenjskih domov. Po različnih slovenskih domovih za starejše so na novo ugotovili 201 okužbo pri stanovalcih in tudi pri 42 zaposlenih, od teh je 26 zdravstvenih delavcev. Od konca julija do danes je v domovih za starejše ozdravelo 2587 stanovalcev in 1226 zaposlenih.

Pripnimo si rdečo pentljo, a na daljavo

Prvega decembra zaznamujemo svetovni dan boja proti proti aidsu, letos pod sloganom Pripnimo si rdečo pentljo, a na daljavo. Današnja novinarska konferenca je bila delno posvečena tudi tej temi, ki ni neposredno povezana z epidemijo covida-19, vendar vpliva na obe bolezni. V Sloveniji smo letos zabeležili 28 novih diagnoz okužbe z virusom HIV, kar je šest manj kot leto poprej in manj kot v kateremkoli izmed zadnjih desetih let. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje pri nas trenutno živi manj kot tisoč oseb s to okužbo, ob tem jih manj kot petina ne ve za okužbo. Prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana je ob tej priložnosti opozoril, da tudi pri nas pandemija slabo vpliva na širjenje HIV-a oziroma na preventivo. »Drastično se je zmanjšalo testiranje. V prvem valu smo za dva mesca zaprli ponedeljkovo ambulanto za testiranje in svetovanje ob okužbah z virusi HIV, hepatitisa B in C. Tudi kasneje, od maja do konca oktobra, je bila ta dejavnost okrnjena.« Kot je še pojasnil, je navadno na teden na testiranje prišlo od štirideset do petdeset ljudi, zdaj pa zgolj od 10 do 15. Na začetku novembra so bili ponovno primorani zapreti to dejavnost. A kot je pojasnil prof. dr. Tomažič, je poleg temeljne preventive, kot so na primer kondomi, testiranje najpomembnejša strategija. »Največji vpliv na zamejitev pandemije aidsa imata zgodnje testiranje in zgodnje zdravljenje. Če ni zgodnjega testiranja, se poruši kaskada preventive, poruši se kaskada zdravljenja in bojim se, da bo covid-19 vplival tudi na našo epidemijo, da bo spet dobila nov zagon, kar bomo čutili v naslednjem kratko- in srednjeročnem obdobju.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

pretežno oblačno
vlažnost: 80 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

1/18

petek

6/15

sobota

0/17

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 15. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

OBVESTILA / Lesce, 15. marec 2024

Letna skupščina TD Lesce

PRIREDITVE / Žiri, 15. marec 2024

Goropeke v času vojne in revolucije

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 16. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

OBVESTILA / Cerklje, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Šenčur, 16. marec 2024

Pod okence pridem

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.