Vodja projekta zbiranja starih hišnih imen je Klemen Klinar, po rodu Šimnovčev iz Plavškega Rovta. Zdaj z družino živi na Hrušici. Vrsto let je vodil tudi Turistično društvo Golica.

Po vaseh se bolj poznajo po hišnih imenih kot priimkih

Z značilnimi glinenimi tablicami s hišnim imenom je označenih že sedem tisoč hiš na Gorenjskem in širše. Raba hišnih imen je bila nedavno vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine.

Glinene tablice s hišnim imenom so namestili tudi že na povsem nove hiše, ki stojijo na mestu starih domačij, zanje pa se odločajo celo priseljenci iz tujine, ki v Sloveniji kupijo hišo s hišnim imenom. »S tem storijo korak naproti svojim sovaščanom oziroma domačinom in kažejo odnos do kulturne dediščine, ki so jo podedovali z nakupom hiše,« je dejal Klinar.

Na Gorenjskem so hišna imena večinoma sestavljena iz predloga Pri (Pr) ter naziva gospodarja. Nekatera so nastala iz osebnih imen ali priimkov gospodarjev, nekatera govorijo o poklicu nekdanjih lastnikov. »Hišno ime Pri kovaču najdemo skoraj v vsaki vasi, razen v Kropi, kjer so bili kovači skoraj v vsaki hiši,« je povedala dr. Jožica Škofic z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, ki že od začetka strokovno sodeluje v projektu. Če se hišno ime navezuje na žensko, je ta morala biti zelo pomembna za skupnost, kot denimo Pr babc po poklicu porodne babice. Iz hišnih imen so lahko vidne tudi naravne okoliščine, kje hiše stojijo, denimo Pri hribarju.

Jesenice – »Hišna imena se ohranjajo ne glede na to, ali hiša zamenja lastnika, vlečejo se skozi generacije in pogosto stoletja. So pomemben identifikacijski element in po vaseh se ljudje poznajo bolj po hišnih imenih kot po priimkih,« pravi Klemen Klinar, vodja projekta zbiranja hišnih imen pri Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske. Mladi domačin iz Plavškega Rovta, po domače Šimnovčev, se je pred skoraj enajstimi leti še kot študent (doštudiral je geografijo in gozdarstvo) zagnano lotil zbiranja domačih hišnih imen. Najprej samo v jeseniški občini, kasneje, ko se je zaposlil na Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske, pa je skupaj s sodelavci začel zbirati stara hišna imena tudi v ostalih občinah Gorenjske. Kot pravi, to počne še danes z dušo in srcem, in kot priznava, ko začne govoriti o hišnih imenih, se le težko ustavi ...

Zbranih več kot 12 tisoč hišnih imen

Od leta 2009 do danes se je v projekt vključilo že 22 občin, ne le na Gorenjskem, temveč tudi v osrednjeslovenski regiji. Doslej so zbrali 12.100 hišnih imen, značilno glineno tablico pa je na domačijo namestilo sedem tisoč lastnikov. Po Klinarjevih besedah morajo pri označitvi vselej dobiti soglasje lastnika; da bodo na ta način označili hišo, se odloči okrog dve tretjini vseh. Kot ugotavlja Klinar, je projekt med prebivalci zelo priljubljen, v njem je doslej s poznavanjem hišnih imen v svojem kraju sodelovalo kar 1200 domačinov.

»Iz splošnega občutka, da so hišna imena povezana z nekoč manj vrednim kmečkim slojem, smo prišli do tega, da ljudje v hišnih imenih čutijo ponos in pripadnost kraju ter svojim koreninam,« ugotavlja Klinar. A ker se z umiranjem starejših prebivalcev tudi poznavanje hišnih imen pozablja, je zelo pomembno, da se ta znanja prenašajo tudi na mlajše generacije. Zato v projekt vključujejo tudi otroke, ki pri starih starših, sosedih poizvedujejo o hišnih imenih, jih zapisujejo in zbirajo.

»V Gorjah so si otroci v šoli začeli dajati vzdevke po hišnih imenih in učiteljica je pripovedovala, kako nesrečni so bili tisti učenci iz novejših hiš, ki si niso mogli nadeti vzdevka po hišnem imenu,« je povedal Klinar.

Doslej so izdali tudi 47 knjižic, v katerih so zbrana vsa hišna imena za posamezno območje, vsebina pa je obogatena tudi z zgodbami, povezanimi s hišnimi imeni, s starimi fotografijami domačij in razglednicami krajev.

Vpis v register nesnovne dediščine

Prav zato, da bi se tradicija hišnih imen ohranila, so pred leti predlagali vpis rabe hišnih imen v Register nesnovne kulturne dediščine. To jim je lani jeseni tudi uspelo, na kar so posebej ponosni. »To je res pomemben mejnik, vpis daje pomen in težo našemu delu. Resda nismo edini v državi, ki zbiramo hišna imena, smo pa v slovenskem merilu pokrili največje območje. Na eni strani smo strokovni, sodelujemo s strokovnimi institucijami, po drugi strani pa v projekt vključujemo domačine,« je poudaril Klinar in dodal, da so vzpostavili tudi čezmejno sodelovanje na avstrijskem Koroškem, zaradi česar so bili lani izbrani tudi med primere dobrih praks ohranjanja kulturne dediščine EU.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

zmerno oblačno
vlažnost: 40 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

5/15

torek

-1/16

sreda

-1/17

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PREDAVANJA / Kokrica, 12. marec 2024

Potopisno predavanje: Namibija

IZLETI / Naklo, 12. marec 2024

Pohod na Šmarjetno goro

DELAVNICE / Kranj, 12. marec 2024

Delavnica Quilling paper

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 13. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

PRIREDITVE / Škofja Loka, 13. marec 2024

Pripovedke z Boštjanom Napotnikom

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 13. marec 2024

Minljivost trenutka

RAZSTAVE / Bled, 13. marec 2024

Semena za življenje

PRIREDITVE / Medvode, 13. marec 2024

Razstava ročnih del in slik

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...