Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano mag. Tjaša Žohar Čretnik / Foto: posnetek zaslona

Šestnajst pozitivnih na angleški sev virusa

V Sloveniji so včeraj na koronavirus skupno testirali nekaj manj kot 16 tisoč ljudi in potrdili 1850 novih okužb. Ob ponovnem analiziranju so našli 16 vzorcev z angleškim sevom virusa.

Ljubljana – V Sloveniji so včeraj opravili 5418 testiranj s PCR-testi in potrdili 1430 novih okužb, delež pozitivnih izvidov je bil 26,4-odstoten. Opravili so tudi 10.528 testiranj s hitrimi antigenskimi testi in potrdili 420 novih okužb, delež pozitivnih izvidov je bil štiriodstoten. »Delež pozitivnih med dnevno opravljenimi PCR-testi vztraja med 20 in 27 odstotki. Med hitrimi testi pa se ta dnevno giblje pri štirih odstotkih oziroma nekoliko manj,« je na današnji novinarski konferenci povedala dr. Nuška Čakš Jager, namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ. Dnevno število potrjenih okužb med stanovalci domov za starejše je precej nizko, medtem ko se dviguje delež obolelih med preostalim prebivalstvom, v zadnjem času je znova zaznan porast v višjih starostnih skupinah. Kot je še dejala Čakš Jagrova, ima v sedemdnevnem povprečju precejšen porast potrjenega števila okužb Goriška statistična regija (izstopa tolminsko območje), kjer so zaznali okužbe predvsem v družinah, ki se okužijo v celoti, vzroki za to pa so še stvar analize. V drugih regijah ne navajajo posebnih vzrokov, ki bi lahko nakazovali porast okužb. Pri mladoletnih je stanje enako kot v preteklosti: več okužb zaznavajo pri starejših mladostnikih, medtem ko število ostaja nizko pri otrocih v starosti od enega do petih let.

Čakš Jagrova je še opozorila na to, naj se ljudje zavedajo tega, da so kužni že dva dni pred pojavom simptomov koronavirusne bolezni. »Če simptome imate, ne hodite v vrsto za hitre teste, pokličite pa zdravnika in opravite PCR-test.« Pogosto slišijo tudi: »Saj imamo samo rahlo virozo.« A Čakš jagrova opozarja, da so tudi najmanjši simptomi, kot sta bolečina v grlu in slabo počutje, lahko že znak za to bolezen. Visokorizične kontakte pa prosi, da ostanejo doma v karanteni in s tem omogočijo preprečevanje širjenja virusa. »Sevi koronavirusa so različni, način zaščite, priporočil in način obnašanja pa ostajajo enaki,« je še pojasnila strokovnjakinja.

Nekaj manj hospitaliziranih

Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na nacionalni ravni, ki vpliva na sproščanje ali zaostrovanje vladnih ukrepov, po zadnjih podatkih znaša 1245, kar je slabše v primerjavi z včeraj objavljenimi podatki (1227). Koronavirus je razpršen po vsej državi, porast okužb je zaznan tudi na Gorenjskem, je pojasnila vladna govorka Maja Bratuša.

Nekaj manj pa je bilo danes zjutraj hospitaliziranih covidnih bolnikov. Skupaj jih bolnišnično oskrbo potrebuje 1144. Od tega jih je 172 v intenzivni negi, kar je dvajset manj kot včeraj in kar predstavlja eno najnižjih številk v zadnjih dveh mesecih, je pojasnila vladna govorka.

Aktivnih primerov okužb v Sloveniji je blizu 18 tisoč. Včeraj je zaradi covidne bolezni umrlo 19 bolnikov, skupaj do zdaj 3425.

Več kot 94 milijonov potrjenih primerov

Vlada bo epidemiološko stanje in ukrepe znova presojala na današnji večerni seji. Kot je povedala Nuška Čakš Jager, se po poročilu Evropskega centra za nadzor nalezljivih bolezni (podatki sicer prihajajo z nekaj zamude) na svetu kumulativno število okužb zvišuje. Na svetu je več kot 94 milijonov potrjenih primerov in več kot dva milijona smrti zaradi covidne bolezni.

Evropa ni izjema, koronavirus vztraja v njenem severnem delu. Porasta okužb niso zaznali oziroma beležijo celo zmanjšanje le Luksemburg, Litva, Ciper, Hrvaška, Danska, Lihtenštajn, Finska in Švedska.

Angleški sev virusa v 23 državah Evropske unije

Angleški sev virusa je bil prvič potrjen septembra 2020 v Veliki Britaniji in je zelo dominanten v jugovzhodnem delu te države, je poudarila Čakš Jagrova. Kot je še povedala, je dokazana večja prenosljivost tega seva virusa, ni pa dokazano, da bi ta sev virusa povzročal še resnejše bolezensko stanje (v primerjavi z nam že znanim koronavirusom). Angleški sev pa že zaradi večje nalezljivosti povzroča večjo obremenitev bolnišnic. V Evropski uniji so ga do 26. januarja zaznali v 23 državah.

Ne glede na to, o katerem sevu koronavirusa govorimo, je najbolj pomembno, da spoštujemo osnovne preventivne ukrepe (nošenje zaščitne maske, upoštevanje socialne distance ter higieno rok in kašlja) in v zadnjem času vse bolj poudarjeno redno prezračevanje prostorov, je opozorila Čakš Jagrova.

Znanstveniki so identificirali tudi južnoafriški sev virusa, do 18. januarja so ga identificirali v desetih državah, nam najbližje v Franciji. Tudi za ta sev velja enako kot pri britanskem: je bolj nalezljiv od nam že znanega, ni pa dokazano, da bi povzročal resnejše bolezensko stanje.

Najmanj vemo o brazilskem sevu koronavirusa, ki pa so ga izven Brazilije v posameznih primerih do zdaj potrdili le še na Japonskem in v Južni Koreji.

Pri odvzetih 877 vzorcih 16 pozitivnih na angleški sev

Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano mag. Tjaša Žohar Čretnik je na današnji novinarski konferenci dala še nekaj pojasnil glede že potrjene prisotnosti novega seva angleškega virusa pri nas. Od slovaške vlade smo v soboto prejeli 2400 testnih kompletov za presejanje že odvzetih vzorcev od 11. januarja dalje (opravili so presejanje vzorcev na vsakem desetem odvzetem PCR-testu), za analizo enega vzorca pa sta potrebni dve reakciji. Teste so v nedeljo začeli presejati v šestih mikrobioloških laboratorijih po Sloveniji in na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Do ponedeljka popoldne so v vseh laboratorijih skupaj odvzeli 877 vzorcev testov in pri 16 dobili pozitivni rezultat na angleški sev virusa. Iz redne diagnostike zdaj prehajajo na področje epidemiološkega sledenja okuženim z različnimi tehnikami in metodami.

Oddajte svoj komentar

Kranj °


vlažnost: %
veter: -

6/17

petek

5/22

sobota

8/20

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??