Sven Pádraig Ó Siochfhradha Prešern / Foto: osebni arhiv

Najboljši študent v letniku

Sven Pádraig Ó Siochfhradha Prešern iz Žirovnice, nekdanji dijak Gimnazije Kranj v programu mednarodne mature, je med redkimi izbranci, ki kot tujec študira na prestižni univerzi v Cambridgeu.

Pri svojem študiju je Sven Pádraig Ó Siochfhradha Prešern uspel povezati vse svoje interese, saj ga že od nekdaj zanimajo tuji jeziki, obenem pa se navdušuje nad angleško literaturo in zgodovino. Izbrani program na univerzi v Cambridgeu se po njegovih besedah osredotoča prav na to – na preučevanje jezikov, kultur in zgodovinopisja britanskega otočja in Skandinavije, učijo pa se tudi starih jezikov, kot so stara angleščina, nordijščina (stara islandščina), stara irščina, stara valižanščina in latinščina. Latinščino, staro grščino in francoščino se je učil že v srednji šoli, povsem samostojno pa se je intenzivno posvečal še učenju irskega jezika. Njegova navdušenost nad njim se odraža tudi v njegovem imenu, ki mu je dodal Pádraig Ó Siochfhradha. »To je bil eden prvih aktivistov, ki je začel promocijo irskega jezika in opozarjal na pomen ohranjanja nacionalne identitete,« je pojasnil.

Na študij v Cambridge se je odpravil jeseni 2019, in kot je pojasnil, prav veliko uvajanja ni bilo, ampak so morali kar takoj začeti delati. Semester je sicer dolg osem tednov, a kljub temu je tempo učenja in usvajanja nove snovi izredno hiter. Poleg predavanj in konzultacij mora vsak teden oddati tudi do šest tisoč besed dolg raziskovalni esej o določeni tematiki, ki jo obravnavajo pri posameznem predmetu. Kot pravi, je treba biti zelo organiziran, da lahko slediš temu tempu. »Enostavno te vržejo v globok bazen in se moraš naučiti plavati,« se pošali in doda, da se je sam hitro navadil na ta sistem dela. »Zagotovo mi ni nikoli dolgčas, osem tednov zelo hitro mine,« se posmeje. Veseli ga, da so se profesorji pripravljeni prilagoditi vsakemu študentu posebej. »Pri meni so hitro opazili, da je moja raven predznanja v primerjavi z drugimi zelo visoka, zato so mi zagotovili dodatno gradivo, da lahko svoje znanje ves čas nadgrajujem in ne stagniram.« Po njegovi oceni na teden študiju za pripravo eseja posveti okrog petdeset ur, potem pa ima še predavanja in druge dejavnosti na fakulteti. »A čeprav kroži mit o elitnih univerzah, da ne smeš imeti nobenega prostega časa, to ni čisto res,« iskrivo prizna. Sam je vsaj pred epidemijo vsaj do tri večere na teden preživel zunaj v družbi prijateljev. »Pomembno je le, da se pri učenju strogo držiš zastavljenega urnika.« Le enkrat se mu je zgodilo, da se tega ni držal, pa je bil potem pravi kaos, je priznal, zato tega ni več ponovil.

Se je pa marsikaj spremenilo z epidemijo covida-19, ki je tudi v Angliji vsa predavanja na fakultetah prestavila na splet, druženje pa je bilo mogoče le v »mehurčkih«. Priznal je, da je bilo to nekaj zelo težkih mesecev, saj se je na začetku epidemije večina študentov vrnila domov, tako da včasih tudi po več dni skupaj ni videl nikogar. »V stavbi, kjer sem bival prejšnje leto, nas je ostalo le pet od tristotih študentov.« Ob prihodu na študij je tudi načrtoval, da se bo po vsakem semestru vračal domov, kar potem tudi zaradi zaprtja letališč ni bilo mogoče. »V tistem času sem se zato povsem posvetil izpitom.« V veliko uteho so mu bili stiki z domačimi vsaj prek računalniškega ekrana in sprehodi po okolici. Dodatno se je zapletlo z brexitom. »Zame vsaj šolnina ostaja enaka, to je devet tisoč funtov na leto, po novem pa bo za tuje študente študij trikrat dražji. Obenem so ukinili štipendije za tuje študente, niti ni več mogoče dobiti ugodnih študentskih posojil.« Zato ga malce skrbi, kako bo z njegovim nadaljnjim študijem, saj namerava opravljati tudi magisterij. Računa, da mu bo pri tem pomagal njegov sloves, ki ga je pridobil pri profesorjih, saj je po rezultatih najboljši študent v letniku. »V program, ki me zanima, se vsako leto vpiše okrog petdeset študentov, med katerimi jih izberejo dvajset, med temi pa še deset, ki jim pokrijejo vse stroške študija,« je razkril svoj ambiciozni načrt.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

oblačno
vlažnost: 95 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

4/10

četrtek

6/17

petek

5/22

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??