Vodja strokovne skupine na ministrstvu za zdravje infektologinja Mateja Logar na današnji novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

Potrdili še brazilsko različico virusa

V državi so včeraj opravili 1681 PCR-testov in potrdili 210 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih izvidov je bil 12,5-odstoten. Odkrili so tudi prve tri primere brazilske različice koronavirusa. Ta četrtek pričakujejo pozitivno mnenje Evropske agencije za zdravila za novo cepivo proti covidu-19 proizvajalca Johnson & Johnson.

Ljubljana – V državi so včeraj opravili 1681 PCR-testov in potrdili 210 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih izvidov je bil 12,5-odstoten. Opravili so tudi 7256 hitrih antigenskih testov. Doslej so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) izvedli že več kot 945 tisoč PCR-testov in več kot en milijon hitrih testov, je na današnji novinarski konferenci povedala vladna govorka Maja Bratuša. Aktivnih okužb v državi je 10.737.

Hospitaliziranih je danes 527 covidnih bolnikov, od tega jih je 91 v intenzivni negi. Včeraj je umrlo šest covidnih bolnikov.

Potrjeni so tudi prvi primeri brazilske različice koronavirusa, je danes sporočila vodja strokovne skupine na ministrstvu za zdravje Mateja Logar. Odkrili so jo pri treh osebah znotraj družine na območju Maribora. Izven družine ni bilo podatkov o dodatno zbolelih, zato Logarjeva upa, da so prenos virusa zamejili.

Sproščanja ukrepov še ne gre pričakovati

Še vedno smo v oranžni fazi na semaforju sproščanja ukrepov in glede na epidemiološko stanje v državi ta teden še ne gre pričakovati dodatnega sproščanja ukrepov, je povedala Logarjeva. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na ravni države je po zadnjih objavljenih podatkih NIJZ 762, za prehod v rumeno fazo bi moralo pasti pod šeststo, število hospitaliziranih pa pod petsto. Obalno-kraška statistična regija je še naprej v rdeči fazi, jugovzhodna in posavska regija pa v rumeni, zato so se danes tam poskusno odprle terase gostinskih lokalov. Je pa vladna govorka opozorila, da se v jugovzhodni regiji razmere nekoliko slabšajo. Od danes veljajo strožji pogoji za vstop v državo, znova so uvedene kontrolne točke na mejah.

Z današnjim dnem so odprte vse osnovne in srednje šole, saj je pouk v razredih začela tudi polovica dijakov od prvega do tretjega letnika srednje šole (za drugo polovico pouk poteka na daljavo, čez teden dni se bodo zamenjali). Nošenje mask tudi v razredih je obvezno tako v srednjih kot osnovnih šolah (od šestega razreda dalje).

Mateja Logar je k temu pojasnila, da se odstotek kisika v krvi med nošenjem mask ne zniža. »Skrb, da bi bili otroci deležni hipoksije, ni upravičena.« Žal pa se po njenih besedah epidemiološko stanje v državi ne izboljšuje tako hitro, kot si tega želijo v strokovni skupini in vsi tisti, ki si prizadevajo s spoštovanjem preventivnih ukrepov. »Veliko veljavnih ukrepov je namenjenih temu, da omogočimo bolj normalno delovanje družbe in zdravstvenega sistema tudi za oskrbo bolnikov z drugimi boleznimi,« je poudarila Logarjeva.

Avstrijske serije cepiva pri nas nimamo

Zelo pomembno je, da se nadaljuje cepljenje po programu, da dosežemo vsaj 60-odstotno precepljenost populacije. »Trudimo se, da bo ta še višja. Če bi bila 90-odstotna, bi zanesljivo ustavili širjenje virusa.« Tudi cepiva so zdravila, nekateri neželeni pojavi so pričakovani, je pojasnila Logarjeva.

V Avstriji so zabeležili dva huda neželena učinka po cepljenju s cepivom AstraZenece, vendar še ni znano, ali sta v resnici povezana s cepljenjem. Avstrijci so zaustavili cepljenje z eno serijo cepiva AstraZeneca, v Sloveniji te serije nimamo, je zagotovila Logarjeva. »Ta trenutek imamo podatek, da je približno osemdeset milijonov posameznikov po svetu že bilo cepljenih s cepivom AstraZenece, torej približno tretjina vseh cepljenih (govorimo o okoli tristo milijonov cepljenih). Neželenih učinkov je zelo malo – le nekaj deset,« je k temu dodatno pojasnil prof. dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani.

Na vidiku novo cepivo

Kot je še napovedal Borut Štrukelj, 11. marca pričakujejo pozitivno mnenje Evropske agencije za zdravila za novo cepivo proti covidu-19 proizvajalca Johnson & Johnson, za tem še pozitivno mnenje evropskega direktorata za zdravje. V Slovenijo bi cepivo lahko prišlo v dobrem mesecu dni. Gre za vektorsko, DNA-cepivo, podobno cepivu AstraZenece in Sputniku V. Kot je pojasnil prof. dr. Štrukelj, je bilo v klinične preiskave vključenih 44 tisoč ljudi v Evropi, ZDA, Braziliji in Južni Afriki. V ZDA je doseglo 72-odstotno učinkovitost, v Južni Afriki in Braziliji nekoliko manj, 57- oziroma 60-odstotno učinkovitost. Tam so že bili prisotni mutirani podtipi koronavirusa, a je po besedah prof. dr. Štruklja učinkovitost cepiva pričakovana in zadovoljiva.

V pregledu na Evropski agenciji za zdravila je tudi cepivo CureVac nemške družbe, ki temelji na informacijski RNA in je podobno cepivu Pfizerja in BioNTecha ter Moderne, in ameriško cepivo, ki ga izdeluje družba Novavax, je še povedal Štrukelj. Veliko je vprašanj, zakaj Evropska unija ne uvozi cepiva Sputnik V, ki ga je razvil ruski nacionalni center za epidemiologijo in mikrobiologijo Gamaleja. Kot je pojasnil prof. dr. Štrukelj, je 4. marca Evropska agencija za zdravila prejela del dokumentacije ter trenutno dela tekoči pregled, podobno kot s cepivom CureVac. Po njegovih pojasnilih je proizvajalec cepiva obljubil, da bo vso dokumentacijo dostavil, ko bo zbrana v celoti.

Oddajte svoj komentar

Kranj 16°

oblačno
vlažnost: 66 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

6/17

petek

5/23

sobota

7/18

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??