Nacionalna koordinatorica programa cepljenja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje dr. Marta Grgič Vitek na današnji novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

Vse več »neznanih« virov okužb

Ob včeraj opravljenih 7206 PCR-testih so v državi potrdili 1558 novih okužb, delež pozitivnih izvidov je bil 21,6-odstoten. Na širšem Gorenjskem sta izrazito izstopali občina Kamnik s 43 novougotovljenimi okužbami in občina Kranj z 38. V aprilu je za Slovenijo predvidenih 335 tisoč odmerkov cepiva.

Ljubljana – Vladna govorka Maja Bratuša je na dopoldanski novinarski konferenci opozorila, da je imelo včeraj veliko občin potrjenih nad deset okužb, kar je problem, če se to pojavlja dnevno. Med občinami, ki so na Gorenjskem po številu novougotovljenih okužb zares izstopale, sta kamniška s 43 novimi okužbami in kranjska z 38. Sicer pa so v državi včeraj opravili 7206 PCR-testov in potrdili 1558 novih okužb, delež pozitivnih izvidov je bil 21,6-odstoten. Opravili so tudi 24.124 hitrih testov.

Sedemdnevno povprečje okužb na državni ravni je danes še višje kot včeraj in znaša 996. Zelo blizu smo številu tisoč, kjer je postavljena meja za prehod iz oranžne v rdečo fazo na semaforju vladnih ukrepov. Semafor bo vlada znova začela upoštevati po 12. aprilu, saj je javnosti znano, da bomo od 1. do 11. aprila imeli ustavitev javnega življenja (razen že znanih izjem).

Hospitaliziranih je danes petsto covidnih bolnikov, od tega jih je kar 111 v intenzivni negi. Včeraj jih je bilo v bolnišnice sprejetih 58, odpuščenih pa 66. Umrlo je šest covidnih bolnikov.

Dobava cepiva

Nacionalna koordinatorica programa cepljenja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) dr. Marta Grgič Vitek je na novinarski konferenci predstavila zadnje podatke o cepivih in cepljenju proti covidu-19. V Slovenijo smo do zdaj prejeli nekaj manj kot 420 tisoč odmerkov cepiva – proizvajalcev Pfizer, Moderna in AstraZeneca. Po njenih besedah so glavni problem omejene količine cepiva; na primer v februarju smo prejeli nekaj manj kot 150 tisoč odmerkov, v marcu skoraj dvesto tisoč. V aprilu je predvidenih 335 tisoč odmerkov, od tega dobra polovica Pfizerjevega cepiva, slaba polovica AstraZenecinega in še nekaj Moderninega cepiva.

S prvim odmerkom cepiva je bilo po navedbi Grgič Vitkove cepljenega 11,4 odstotka prebivalstva, torej skoraj 240 tisoč ljudi. Z drugim odmerkom je bilo cepljenega 5,4 odstotka prebivalstva, torej 112 tisoč ljudi. Nekaj več je bilo cepljenih žensk kot moških.

Potek cepljenja

Iz tedna v teden se povečuje odstotek precepljenih v skupini nad osemdeset let, čeprav so cepljenje te starostne skupine zaključili konec februarja. Še vedno se prijavljajo in zdaj je precepljenih v starosti od 80 do 84 let že blizu šestdeset odstotkov. Precepljenost se je dvignila tudi v starostni skupini od 75 do 79 let, kjer je s prvim odmerkom cepljenih petdeset odstotkov ljudi, začenja pa se tudi cepljenje starostne skupine od 70 do 74 let, v kateri je s prvim odmerkom cepljenih 21 odstotkov ljudi. »Pričakujemo, da bomo ta teden v večini cepilnih centrov končali s starostno skupino od 75 do 79 let in da bo v tem tednu v določeni meri precepljena tudi starostna skupina od 70 do 74 let. V naslednjem tednu se bodo začeli cepiti tudi v starostni skupini od 65 do 69 let, torej v skupini, kjer je do zdaj najmanj cepljenih,« je pojasnila Grgič Vitkova. Povprečna precepljenost po regijah je okoli 11-odstotna.

V elektronski register cepljenih oseb, v katerem se ločeno vodi tudi register neželenih učinkov, je bilo do zdaj po cepljenju s Pfizerjevim cepivom prijavljenih malo manj kot en odstotek neželenih učinkov glede na izvedena cepljenja, po cepivu Moderne približno 0,2 odstotka in pri cepivu AstraZenece približno 1,5 odstotka. Kot je dodala dr. Marta Grgič Vitek, so najpogosteje poročane splošne težave in spremembe na mestu aplikacije, na drugem mestu so nevrološke težave.

Obraz novih težav: okužbe v populaciji nad 54 let

Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager je na novinarski konferenci opozorila, da so številke za včerajšnji dan v hudem porastu. Štirinajstdnevna incidenca obolelih na sto tisoč prebivalcev je v državi 617. Druženje in neupoštevanje medosebne razdalje sta povzročila kar nekaj okužb, je opozorila Čakš Jagrova. Med najverjetnejšimi viri okužbe so sicer večinoma lokalni viri, nekaj je tudi uvoženih, ko se ljudje vračajo iz nekaterih destinacij. Po njenih besedah se ljudje niti ne trudijo več izkazati podatka, kje predvidoma so se lahko okužili in kot vir navajajo »neznano«. Kot je še povedala, okužbe izrazito naraščajo v mladi delovni populaciji med 35 in 44 let, in kar je po njenih besedah še bolj skrb vzbujajoče, tudi v populaciji nad 54 let. To je populacija, ki se v bolnišnicah zdravi v intenzivnih enotah in kjer se že kaže »obraz novih težav«.

Oddajte svoj komentar

Kranj -2°

pretežno jasno
vlažnost: 98 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

-13/-3

sobota

-20/0

nedelja

-15/5

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Dovje, 20. januar 2024

Čaj za dva

PRIREDITVE / Reteče, 20. januar 2024

Ponovoletni koncert

PRIREDITVE / Breznica, 20. januar 2024

Hodnik in otroška predstava O začaranem žabcu

GLEDALIŠČE / Visoko, 20. januar 2024

Norčije v spalnicah

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 03:52, 20. januar

Lepo. Kdaj bodo zgradili najemniška stanovanja za mlade v Radovljici? Gradijo se samo stanovanja za elito. Koliko neprofitnih stanovanj so ž...

V Dražgošah poziv k miru / 10:50, 17. januar

"Sporočilo Dražgoš je resnica! Da svoboda ni samoumevna, temveč izborjena. Kot so se zanjo borili partizani Cankarjevega bataljona. Na svobo...

V mrzlih dneh ne pozabimo na živali / 22:55, 16. januar

Na avtocestnem priključku Šenčur je kakih 10 govedi in kakih 20 drobnice. Te živali nimajo nobenega zavetnega prostora. No, trenutno jih mra...

V pokojni Jugoslaviji ni bilo vse slabo / 09:56, 16. januar

Oh, Rozalija, Slovenijo so pokradli in izropali izključno LEVI neokapitalisti (bivši komunistični aparatčiki), ki so se hoteli važiti s svoj...

Zdravniki stavkajo, ljudje pa čakajo / 18:59, 14. januar

Problem je v tem, da zdravniki sami namerno ustvarjajo čakalne vrste. Če ne bi bili samoplačniki takoj na vrsti z obravnavo ali posegi, bi č...

V pokojni Jugoslaviji ni bilo vse slabo / 13:28, 14. januar

Pa sej tud v EU ni vse slabo, kakšen bo konec te jebene tvorbe bomo še videli? Mogoče..

Zgorel v ognju groze / 13:26, 14. januar

L. 43 bi domobranski pesnik že lahko vedel, da bo pesmi kmalu konec...