Kudić meni, da je bil oškodovan

Na kranjskem sodišču so znova obravnavali tožbeni zahtevek v višini 3,5 milijona evrov, ki ga je zdaj zaprti poslovnež Zlatan Kudić vložil zoper državo.

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so pred kratkim znova obravnavali eno od odškodninskih tožb poslovneža Zlatana Kudića, s katerimi od države zaradi domnevnega protipravnega ravnanja sodišča in tožilstva v Ljubljani zahteva skupno kar 52,5 milijona evrov. Poslovnež, ki se je javnosti v spomin zapisal tudi kot eden največjih davčnih dolžnikov v Sloveniji (25 milijonov evrov), sicer že leto dni prestaja večletno zaporno kazen zaradi davčne utaje, pranja denarja in ponareditve oziroma uničevanja poslovnih listin.

Prav zaradi omenjenega kazenskega postopka, saj je bil v priporu, se Kudić januarja lani na kranjskem sodišču ni mogel udeležiti prvih narokov v treh tožbah za skupno 53,5 milijona evrov. Sodnica Meta Pristavec je zato po vpogledu v listinsko dokumentacijo vse obravnave končala in napovedala izdajo pisnih sodb. A Kudić se je pritožil oziroma je vložil predloge za vrnitev v prejšnje stanje. Te so obravnavali lani poleti in tožnik je tedaj uspel prepričati sodnico, da mu je bila storjena krivica, saj je marca za eno od tožb vnovič razpisala obravnavo. Gre za tožbeni zahtevek v višini 3,5 milijona evrov, ki ga je Kudić vložil zaradi domnevnih pravilnosti, ki naj bi jih v stečajnem postopku nad njegovo družbo Maxicom na ljubljanskem okrožnem sodišču zagrešila sodnica in stečajni upravitelj.

Kudić je bil namreč Maxicomu solidarnostni porok pri najetju bančnih kreditov, banke pa so v stečajnem postopku prijavile terjatve v višini 3,5 milijona evrov in bile delno poplačane s prodajo nepremičnin, ki jih je imelo Kudićevo podjetje v lasti. »Ustava dovoljuje, da vsakdo, ki je bil oškodovan, vloži odškodninsko odgovornost zoper ravnanje državnih institucij. Namreč, začel se je stečajni postopek nad družbo Maxicom, ki je imela zadostno količino nepremičnin. Cene teh nepremičnin pa so bile v času prodaje oziroma cenitve, ki jo je sodišče priznalo v stečajnem postopku, na trgu bistveno višje, zato bi morala biti izhodiščna cena bistveno višja in bi zadostovala za poplačilo bank upnic v celoti,« je navedel na sodišču. Če bi bile banke v celoti poplačane, bi zoper njega umaknile izvršbeni zahtevek, je prepričan. Kudić še zatrjuje, da ljubljansko sodišče ni izvajalo nadzora nad delom stečajnega upravitelja pri prodaji nepremičnin. Zmotilo ga je tudi, da v stečajnem postopku ni bil seznanjen, da so banke prijavile terjatve iz naslova solidarnega poroštva, posledično pa ni prijavil svoje terjatve.

Višja državna odvetnica Aleksandra Kisovec je tožbeni zahtevek prerekala, ker da Kudić ni dokazal odškodninske odgovornosti države niti da mu ni nastala škoda. Zavrnila je zatrjevanja o protipravnem ravnanju ljubljanskega sodišča v stečaju Maxicoma. »Vsi sklepi o prodaji nepremičnin so bili javno objavljeni na spletnih straneh Ajpesa, zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju pa ni določal, da bi sodišče sklep o prodaji nepremičnine moralo vročati niti upniku, kaj šele solidarnemu poroku. Tožeča stranka v stečajnem postopku ni prijavila terjatve, zato ni imela pravic kot upnik,« je poudarila. Navedla je, da tožnik ni v ničemer dokazal, da so bile nepremičnine prodane pod ceno. »Sodišče ni imelo razloga, da bi dvomilo o cenitvi pooblaščenega cenilca. Nepremičnin pa niso prodali na prvih javnih dražbah, zato se je na naslednjih dražbah cena znižala. Sodišče je ves čas stečajnega postopka tudi izvajalo procesni in vsebinski nadzor nad delom stečajnega upravitelja, zato je vsakršni očitek o neskrbnem ravnanju sodišča in opustitvi nadzora nad stečajnim upraviteljem neutemeljen,« je dejala.

Oddajte svoj komentar

Kranj °

pretežno jasno
vlažnost: %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-1/18

četrtek

2/18

petek

5/14

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 14. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

OBVESTILA / Škofja Loka, 14. marec 2024

Zbor članov društva invalidov Škofja Loka

IZLETI / Kranj, 14. marec 2024

Izlet na Planino nad Vrhniko

OBVESTILA / Kranj, 14. marec 2024

Zbor članov društva Sožitje Kranj

OBVESTILA / Preddvor, 14. marec 2024

Letni zbor DU Preddvor

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 15. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...