Polaganje žalnih vencev na sobotni spominski slovesnosti / Foto: Gorazd Kavčič

Točka prijateljstva in miru

Letošnja spominska slovesnost pri Ruski kapelici je bila posvečena več obletnicam. Osrednji govornik podpredsednik vlade in gospodarski minister Zdravko Počivalšek je poudaril, da Slovenija premore dovolj poguma, povezovanja in znanja, da postane točka prijateljstva in miru.

Nekaj dni pred spominsko slovesnostjo sta se slovenski predsednik Borut Pahor in ruski predsednik Vladimir Putin dogovorila, da bo od zdaj naprej vsakoletni dan slovesnosti pri Ruski kapelici tudi dan slovensko-ruskega prijateljstva.

Kranjska Gora – Častno pokroviteljstvo nad spominsko slovesnostjo pri Ruski kapelici je prevzel podpredsednik vlade, gospodarski minister in sopredsednik rusko-slovenske Medvladne komisije Zdravko Počivalšek. Kot osrednji govornik je povedal, da je spomin na dogodke med prvo svetovno vojno, ko je pod Vršičem ruske vojne ujetnike med grad­njo ceste zasul snežni plaz, na kar nas opominja Ruska kapelica, »priložnost za nov razmislek o miru in o tem, kako ga ohranjati«.

Obe svetovni vojni, »dve veliki tragediji«, kot je opozoril minister Počivalšek, sta svet povezali »v prizadevanjih, da se kaj takega nikoli več ne ponovi«. Zavzel se je za nadaljnje povezovanje in sodelovanje, »da bi bil mir še trajnejši«. Ob tem je poudaril, da bo Slovenija v prihodnjih mesecih predsedovanja Svetu Evropske unije pomembno pospešila proces evropske integracije zahodnega Balkana. »Slovenija je kompetentna sila, da odigra pomembno vlogo povezovalca. Tukaj ima naša država dovolj znanja in še več gospodarskih rezultatov, da se aktivno vključi v to igro velikih. Kombinacija naše zgodovine in našega dolgoročnega gospodarskega napredka na samem zahodu slovanskega sveta nam daje pogum, da se ponudimo za točko prijateljstva in miru,« je poudaril. Pomembno je po njegovem tudi nadaljevanje dialoga med Evropsko unijo in Rusijo, do katere ima Slovenija poseben odnos. »Povezani smo po slovanski krvi, kulturno in gospodarsko.« Simbol tega je vsakoletna slovesnost pod Vršičem, in kot je dejal Počivalšek, Slovenija ceni, da tako visok pomen temu posveča tudi Rusija.

Slovesnosti se je minister Počivalšek udeležil skupaj s predsednikom države Borutom Pahorjem, rusko delegacijo pod vodstvom podpredsednika zgornjega doma ruskega parlamenta Konstantina Kosačeva, nadškofom Ruske pravoslavne cerkve Ruszkijem Tihonom, županom Občine Kranjska Gora Janezom Hrovatom, predstavniki Društva Slovenija Rusija ter drugimi visokimi gosti.

Nekaj dni pred spominsko slovesnostjo sta se slovenski predsednik Borut Pahor in ruski predsednik Vladimir Putin dogovorila, da bo od zdaj naprej vsakoletni dan slovesnosti pri Ruski kapelici tudi dan slovensko-ruskega prijateljstva. »Prihodnje leto bomo obeležili trideset let vzpostavitve diplomatskih odnosov in prav je, da naslednje leto dan slovensko-ruskega prijateljstva posvetimo prav tej pomembni obletnici,« je sklenil minister Počivalšek. Tudi Konstantin Kosačev je v svojem nagovoru poudaril velik simbolni pomen razglasitve dneva slovensko-ruskega prijateljstva. Kot je dodal, je Ruska kapelica »sveti kraj«, ki ni zgolj spomenik umrlim ruskim vojakom, »temveč tudi simbol močnih duhovnih vezi in bratske solidarnosti obeh narodov«.

Na tragične dogodke pod Vršičem, gradnjo Ruske kapelice in na pomen ohranjanja spomina je v nagovoru spomnil tudi župan Janez Hrovat. »Samo želimo si lahko, da se zgodbe in trpljenje ljudi izpred več kot stotih let nikoli več ne bi ponovile, čeprav ljudje stvari hitro pozabljamo in se zapletamo v vedno nove in nove spore,« je opozoril.

Natančno število umrlih vojakov ni znano, domneva pa se, da je med gradnjo ceste čez Vršič umrlo od 170 do 300 ruskih in od 10 do 80 avstrijskih vojakov. Samo plaz 8. marca 1916 je zahteval 110 žrtev med Rusi in sedem med avstro-ogrskimi stražarji. Preživeli ruski ujetniki so pred 105 leti v spomin umrlih tovarišev postavili kapelico v pravoslavnem slogu.

Letošnja slovesnost pri Ruski kapelici je bila posvečena več obletnicam, med njimi dvestoti obletnici udeležbe ruskega carja Aleksandra I. na ljubljanskem kongresu in 30-letnici samostojnosti Slovenije.

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

oblačno
vlažnost: 93 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

6/14

sreda

4/10

četrtek

5/18

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??