Dnevi kulturne dediščine

Namen Dnevov evropske kulturne dediščine je spodbuditi zanimanje javnosti za varstvo kulturne in naravne dediščine ter predstaviti idejo o skupni kulturni dediščini, o bogastvu in kulturni raznolikosti.

Letošnji dnevi potekajo pod sloganom Dober tek!, s temo pa se pridružujejo aktivnostim ob imenovanju Slovenije za nosilko naziva evropska gastronomska regija 2021.

Škofja Loka – Z razstavama o pletarstvu v okroglem stolpu Loškega muzeja Škofja Loka in v Rokodelskem centru DUO Škofja Loka so se prejšnji teden začeli Dnevi evropske kulturne dediščine (DEKD), danes pa se začenja Teden kulturne dediščine. Prireditve se bodo se zaključile 9. oktobra, nekatere razstave pa bodo na ogled še vse do konca leta.

Namen Dnevov evropske kulturne dediščine je spodbuditi zanimanje javnosti za varstvo kulturne in naravne dediščine ter predstaviti idejo o skupni kulturni dediščini, o bogastvu in kulturni raznolikosti Evrope. V okviru Tedna kulturne dediščine pa si organizatorji z različnimi aktivnostmi prizadevajo spodbujati večjo vključenost vsebin s področja ohranjanja kulturne in naravne dediščine tudi v vzgojno-izobraževalne procese, v formalnem in neformalnem izobraževanju.

Letošnji dnevi potekajo pod sloganom Dober tek!, s temo pa se 31. DEKD pridružujejo aktivnostim ob imenovanju Slovenije za nosilko naziva evropska gastronomska regija 2021.

Pester in raznolik program letošnjih Dnevov evropske kulturne dediščine v Škofji Loki sooblikujejo ustanove in javni zavodi, ki imajo pomembno vlogo pri ozaveščanju o pomenu naše skupne dediščine, prav tako pa v projektu tradicionalno sodelujejo tudi številna društva in posamezniki, ki na inovativen način dediščino približajo najrazličnejši publiki.

Tako so v Sokolskem domu že odprte razstave Cvetoča jablana, Mala Groharjeva kolonija in izdelki 5. Rokodelske kolonije na Breznici pod Lubnikom, v Mali galeriji Občine Škofja Loka pa je na ogled razstava Zlati most. Danes, v soboto, bo med 10. in 13. uro na Grajskem vrtu Loškega gradu potekala Pravljičarija in delavnica Pogrinjek v naravi, Vrtec Škofja Loka in osnovne šole pa pripravljajo spoznavanje in okušanje receptov naše kulturne dediščine pod naslovom Dober tek. V Sokolskem domu bo v sredo, 29. septembra, med 17. in 19. uro moč spoznati mali loški kruhek, dan kasneje pa bo v avli Gimnazije Škofja Loka na ogled fotografska razstava Jabolko ne pade daleč od drevesa.

Prvo oktobrsko soboto dopoldne bo semenj na Fari, na domačiji pr' Ofnar na Trnju pa bo razstava starega kmečkega orodja. Priznana slovenska mojstrica rezbarjenja modelov za loški kruhek Petra Plestenjak Podlogar bo učencem Osnovne šole Ivana Groharja 5. oktobra predstavila znane loške kruhke. Delavnica Od zrna do kruha bo 8. oktobra v Škoparjevi hiši, v soboto, 9. oktobra, pa v kavarni in galeriji Pr' Pepet pripravljajo Skodelico loških modrosti. Postregli bodo iz skodelic, na katerih so citati iz vira #modrostiMameAne in #LoškeMtke, ki jih na socialnih omrežjih redno dopolnjuje Jana Jocif. Darilne skodelice so nastale z namenom ohranjanja loškega narečja in obujanja lončarske tradicije, ki je v našem prostoru prisotna že stoletja.

V Knjižnici Ivana Tavčarja bo od 7. oktobra do 24. novembra potekala razstava Loške gostilne skozi čas. Vstop na vse prireditve je prost.

Oddajte svoj komentar

Kranj 1°

oblačno
vlažnost: 94 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

2/13

nedelja

-3/15

ponedeljek

-2/14

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Spodnji Brnik, 24. marec 2024

Ob materinskem dnevu

PRIREDITVE / Adergas, 24. marec 2024

Lep materinski dan

PRIREDITVE / Predoslje, 24. marec 2024

Mama je ena sama

GLEDALIŠČE / Breznica, 24. marec 2024

Premiera predstave Čarovnice

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...