Direktorica javnega zavoda Turizem in kultura Radovljica Kaja Beton in Natalija Černe iz TIC Radovljica sta prestavili novi produkt, čokoladno obarvano doživetje starega mestnega jedra Radovljice.

Kakovosti želijo dati prednost pred količino

Nova strategija turizma v radovljiški občini se osredotoča na rast obiska zunaj glavne poletne sezone ter odgovorno upravljanje destinacije, to pa pomeni upoštevati in uravnovesiti pričakovanja tako turističnega gospodarstva ter dnevnih in večdnevnih gostov kot tudi lokalnih prebivalcev.

»Želimo si destinacijo, ki temelji na lokalni ekonomiji, odgovornih obiskovalcih in vključeni skupnosti.«

Radovljica – Smernice v turizmu se hitro menjajo, spreminja se tudi vloga turističnih destinacij. Če je bilo v preteklem obdobju ključno, da so skrbele za promocijo, je zdaj njihova najpomembnejša naloga upravljanje. Odgovorno upravljanje destinacije pomeni upoštevati in uravnovesiti pričakovanja najrazličnejših deležnikov: turističnega gospodarstva, lokalnih prebivalcev, dnevnih in večdnevnih gostov, ugotavljajo na javnem zavodu Turizem in kultura Radovljica, kjer so konec lanskega leta pripravili novo petletno strategijo razvoja turizma Občine Radovljica. Dokument je na januarski seji že potrdil tudi občinski svet.

Velik skok števila gostov predvsem poleti

Kot je na nedavni predstavitvi Turistične strategije Občine Radovljica 2023–2028 povedala direktorica javnega zavoda Turizem in kultura Radovljica Kaja Beton, so boljša prepoznavnost Slovenije, večja obremenjenost turističnih kapacitet na Bledu, razvoj turistične ponudbe v regiji in vsesplošna rast turizma v zadnjem desetletju prinesli velik skok v številu gostov, predvsem v poletnem času.

Lani je bilo tako samo julija in avgusta na območju radovljiške občine več kot 97.000 gostov, kar je 40 odstotkov več kot v celotnem letu 2016. Poleg tega je bila to več kot polovica vseh gostov, ki so lani prenočevali v destinaciji. Skupaj je bilo lani ustvarjenih 443.000 turističnih prenočitev, kar je precejšen skok v primerjavi s predkoronskim letom 2019, ko so jih našteli 317.000.

Večje število gostov pomeni večji prihodek, hkrati pa prinaša tudi več obremenitev kadra, kapacitet, infrastrukture in narave. Pri pripravi turistične strategije za novo obdobje so zato preverili tudi stališča domačinov. Ti po besedah direktorice zavoda še vedno v veliki večini podpirajo turizem in so zadovoljni z razvojem destinacije.

»Smo pa v anketi zaznali prve komentarje v smislu, da je poleti morda obiskovalcev dovolj in da njihovega števila ni treba več povečevati,« je povedala Kaja Beton. »To je opozorilo, ki ga moramo v trenutku, ko je odnos do turizma še pozitiven, upoštevati,« je poudarila.

Želijo več celoletne ponudbe

Tudi turistično gospodarstvo, ki je prav tako sodelovalo pri pripravi strategije, je opozorilo na veliko poletno obremenitev in izrazilo željo po več zunajsezonskih oziroma celoletnih produktih. Tudi temu bodo v destinaciji namenili več pozornosti.

Med drugim so tako prav z mislijo na razširitev ponudbe v čas pred poletno sezono in po njej ustvarili nov produkt, poimenovan Doživi mesto čokolade. Kot je pojasnila Kaja Beton, gre za nekajurno vodenje po mestu, med katerim skozi okušanje spoznajo zgodovino čokolade. V doživetju sodelujejo Lekarniški in alkimistični muzej, Hiša Linhart in čokoladnica Radolška čokolada. Prva vodenja bodo izvedli že 17. februarja. Produkt bodo predvidoma izvajali le v pomladnem in jesenskem času, ne pa tudi poleti, ko so sodelujoči ponudniki že sicer zelo obremenjeni.

Lokalna ekonomija, odgovorni obiskovalci

Osredotočili se bodo tudi na nadgradnjo obstoječih produktov, tako na področju kulinarike in kulture kot na področju pohodništva in kolesarjenja. V akcijskem načrtu, ki ga je skupaj s strategijo konec januarja potrdil radovljiški občinski svet, so poudarjeni tudi načrti urejanja različne infrastrukture, od javnih pitnikov in stranišč do ureditve območja gradu Kamen.

Kot je povzela Kaja Beton, je njihov cilj kakovostna turistična ponudba, ki bi goste privabljala ne le poleti, ampak tudi v pomladih in jesenskih mesecih. »Želimo si destinacijo, ki temelji na lokalni ekonomiji, odgovornih obiskovalcih in vključeni skupnosti,« je sklenila.

Oddajte svoj komentar

Kranj 13°

delno oblačno
vlažnost: 32 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

-3/16

ponedeljek

-3/15

torek

7/17

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...