Dr. Svetlana Masgutova je avtorica metode MNRI. Kot pravi, je zelo učinkovita pri otrocih in odraslih s posebnimi potrebami in tudi pri posttravmatski stresni motnji. / Foto: osebni arhiv

Poplave in stres

Danes ob 18. uri bo v Osnovni šoli Žirovnica brezplačna delavnica protokola z vajami MNRI za odpravljanje stresa in posttravmatske stresne motnje zaradi poplav.

Danes ob 18. uri bo v Osnovni šoli Žirovnica brezplačna delavnica protokola z vajami MNRI za odpravljanje stresa in posttravmatske stresne motnje zaradi poplav. Nanjo se še vedno lahko prijavite na spletni strani avevita.si. Predavala bo dr. Svetlana Masgutova, avtorica MNRI, s soavtorico dr. Nelly Akhmatovo. S svojimi sodelavci imata po travmah zaradi poplav zelo veliko pozitivnih izkušenj z metodo MNRI. Metoda je v Sloveniji sicer že znana. Gre za celosten niz programov integracije gibalnih refleksnih vzorcev in senzornega sistema, ki imajo vpliv na napredek posameznika.

Poplave so eden izmed najbolj uničujočih naravnih dogodkov. Ob uničenju fizičnih domov, infrastrukture in okolja se s poplavami lahko pojavi tudi globoko zakoreninjeni čustveni in psihični stres. »Prizadeti se lahko srečujejo s posttravmatsko stresno motnjo (PTSD), ki lahko povzroči različne simptome. Med njimi so ponavljajoči se moteči spomini na dogodek, izogibanje situacijam, ki spominjajo na dogodek, negativne spremembe v mislih in razpoloženju ter povečana vznemirjenost. Specifične za PTSD po poplavah pa so tudi nočne more o poplavah, strah pred ponovitvijo in težave v medosebnih odnosih. Zdravljenje je kompleksen proces, ki se ga lotevajo različni terapevtski pristopi. Ena izmed metod je integracija refleksov po Masgutovi (MNRI),« pojasnjuje Meta Bizjak Eržen iz Lesc, terapevtka MNRI.

Kot dodaja, so znanstvena literatura in izkušnje pokazale, da MNRI lahko igra vlogo pri zdravljenju PTSD po poplavah. »Posebna pozornost je namenjena refleksu ohromitve zaradi strahu in Morojevemu refleksu, ki sta tesno povezana s travmo. Pristop MNRI pomaga obnoviti delovanje in integracijo teh refleksov, kar lahko pripomore k lajšanju simptomov, povezanih s PTSD. Integracija refleksov lahko prispeva k zmanjšanju ponavljajočih se spominov, poveča sposobnost spoprijemanja z anksioznostjo ter zmanjša negativne miselne vzorce.«

Metoda integracije refleksov po Masgutovi (MNRI) je terapevtski pristop, ki je bil razvit z namenom spodbujanja celostnega razvoja nevrosenzomotornega sistema. »Metoda je plod dela dr. Svetlane Masgutove, priznane ruske psihologinje in nevrofiziologinje, ki ima inštitut v Združenih državah Amerike. MNRI se osredotoča na pomen integracije nevrosenzomotornih refleksov za izboljšanje senzomotornega razvoja, motorične koordinacije, učenja, socializacije, čustvovanja, pozornosti in drugih ključnih vidikov razvoja. Refleksi so avtomatični gibalni vzorci, ki se pojavijo v zgodnjem razvoju živčnega sistema zaradi zunanjih ali notranjih dražljajev. Prepričanje, da integracija teh refleksnih vzorcev izboljšuje funkcijo telesa in možganov, je jedro pristopa MNRI,« poudarja Meta Eržen.

MNRI pristop se odlikuje po več osnovnih načelih. »Vsak posameznik je edinstven, zato se terapija prilagodi njegovim specifičnim potrebam in izzivom. Metoda se osredotoča na obnovitev naravnega ravnovesja v živčnem sistemu, kar lahko pomaga pri zmanjševanju stresa in tesnobe. Prav tako pa se MNRI ne osredotoča le na specifične težave, ampak se zaveda pomena celostnega pristopa k posameznikovemu živčno-mišično-skeletnemu sistemu. Terapevt namreč natančno oceni stanje posameznika ter razvije prilagojen program terapije, kar zagotavlja holistično terapevtsko izkušnjo,« je še pojasnila.

Oddajte svoj komentar

Kranj -2°

oblačno
vlažnost: 85 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

-6/0

ponedeljek

0/3

torek

1/1

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 5. december 2023

Tombola

IZLETI / Kranj, 5. december 2023

Kopanje v Bernardinu

PREDAVANJA / Naklo, 5. december 2023

Potopisno predavanje – Škotska

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, 6. december 2023

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

DELAVNICE / Preddvor, 6. december 2023

Telovadba, ustvarjalna delavnica, tehnike oživljanja

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, 7. december 2023

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 7. december 2023

Izlet v neznano

GLEDALIŠČE / Škofja Loka, 7. december 2023

Mala čarovnica

 

 
 

 

 
 
 

O volilnih prevarah / 22:17, 3. december

Pozabil je povedati da se je treba ukvarjati s ključnimi temami, ker so vse podedovane iz njegovih obdobij vladanja (če smo pošteni, tudi od...

Je res to potrebno? / 21:23, 3. december

Se močno strinjam. Zakaj uničevati tisto, kar je dobro? Je res vedno na prvem mestu denar, šele nato ljudje? Kar je pa še bolj žalostno, pos...

Prihaja čas za smučanje / 18:38, 3. december

Se strinjam, dober povzetek stanja v SLO !

Slovenija v nakup šestih helikopterjev / 10:16, 1. december

Groza. Kam mečemo denar.

PD Kranj – žalostno / 06:51, 1. december

Če dodam samo svojo izkušnjo-poleti na Vogarju, šestčlanska špansko govoreča družina in slovenska vodička so sedeli več kot 1 uro za mizo, s...

Kokričani zaradi poplave ovadili JGZ Brdo / 23:53, 30. november

Čudne stvari se dogajajo v Kranju. Čudne.

Je res to potrebno? / 17:03, 28. november

Čudne stvari se dogajajo v Radovljici. Čudne.