Danes ne govorimo več o zmernem ali zdrevem pitju alkohola, govorimo le o manj tveganem, tveganem ali škodljivem pitju in o zasvojenosti, opozarjajo strokovnjaki. / Foto: Tina Dokl

Vprašajmo se, kako pijemo

Glavi namen projekta z naslovom Skupaj za odgovorno pitje alkohola je odpraviti oziroma zmanjšati tvegano in škodljivo pitje alkohola ter s tem zmanjšati negativne posledice na različnih ravneh posameznikovega življenja.

»Meja za manj tvegano pitje je za moške in ženske različna: ne več kot dve merici na dan oziroma 14 na teden za moške in ne več kot ena merica na dan oziroma sedem na teden za ženske (merica pomeni npr. 1 dl vina, 0,3 dl žganja ali 2,5 dl piva), ob tem pa naj bi bili vsaj en dan v tednu povsem brez alkohola, ob eni priložnosti pa naj bi popili največ pet oziroma največ tri merice alkoholne pijače.«

Radovljiški in blejski zdravstveni dom ter Center za socialno delo Radovljica so vključeni v triletni projekt Nacionalnega inštituta za javno zdravje SOPA (Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola). Osnovna ideja projekta je pri posamezniku vzbuditi pozornost in vprašanje o tem, kakšno je pravzaprav naše pivsko vedenje. Glavi namen projekta je odpraviti oziroma zmanjšati tvegano in škodljivo pitje alkohola ter s tem zmanjšati negativne posledice na različnih ravneh posameznikovega življenja in vzpostaviti odgovoren odnos do pitja alkohola v Sloveniji.

Sodelujoči v projektu so se prejšnji teden zbrali na enem od rednih srečanj, ki se ga je kot predstavnik policije udeležil tudi Simon Sušanj s Policijske uprave Kranj. »Pozdravljamo in podpiramo vse akcije, ki bi lahko vplivale na zmanjšano uporabo alkohola. Prav je, da ljudje o problematiki na to temo slišijo čim več, ozaveščanje je potrebno, sploh ob dejstvu, da policisti letos beležimo povečano število voznikov, ki sedejo za volan pod vplivom alkohola,« je povedal.

Podpora posameznikom

»Danes ne govorimo več o kulturnem pitju, o zmernem pitju ali pitju ''po pameti'', niti ne govorimo o normalnem ali zdravem pitju alkohola. Govorimo pa o manj tveganem pitju, o tveganem pitju ali pa škodljivem pitju alkohola in o zasvojenosti z alkoholom. Tudi ne govorimo več o odvisnosti, pač pa o zasvojenosti. Pri projektu SOPA želimo nuditi podporo predvsem posameznikom, ki tvegano ali škodljivo pijejo,« poudarjajo tako strokovni delavci Zdravstvenega doma Radovljica.

»Meja za manj tvegano pitje je za moške in ženske različna: ne več kot dve merici na dan oziroma 14 na teden za moške in ne več kot ena merica na dan oziroma sedem na teden za ženske, ob tem pa naj bi bili vsaj en dan v tednu povsem brez alkohola, ob eni priložnosti pa naj bi popili največ pet oziroma največ tri merice alkoholne pijače.«

Slovenci smo visoko na lestvici

Ob tem poudarjajo, da je tvegano pitje tudi vsako pitje alkohola, kadar se pričakuje abstinenca; to pa so nosečnost in dojenje, udeležba v prometu, mladostniki, delo na višini ali s stroji, ob bolezni, ob jemanju določenih zdravil in podobno.

»Evropejci popijemo v povprečju dvakrat več kot drugi prebivalci planeta. Med 25 evropskimi državami Slovenci zasedamo neslavno deveto mesto. Približno sedemdeset odstotkov odraslih med 25. in 74. letom starosti v Sloveniji pije alkohol. Več kot eden od šestih prebivalcev, starejših od 15 let, se vsaj enkrat tedensko tvegano opije,« opozarjajo strokovnjaki. »Posledice pitja alkohola pa se pri posamezniku kažejo kot slabše počutje, poslabšanje zdravja, težave v odnosih – v službi in doma, prometne nezgode, poslabšanje finančnega stanja. Škodljivo pitje alkohola lahko vpliva na celo družino, krhajo se odnosi, lahko pride do nasilja, duševnih težav pri bližnjih in otrocih.«

Izzivov je še veliko

Kot je na srečanju prejšnji teden povedala vodja projekta Petra Može s kranjske enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje, se projekt sicer konec novembra izteka, zastavljeni cilji pa so že sedaj preseženi. Načrtujejo, da bodo jeseni izvedli še akcijo Dan brez alkohola, ki je spomladi zaradi izrednih razmer ob epidemiji covida-19 odpadla. »Kljub temu smo žal šele na začetku poti do odgovornega pitja alkohola. Zavedamo se, da je izzivov še veliko.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 19°

delno oblačno
vlažnost: 55 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

7/21

sobota

6/22

nedelja

8/22

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

PRIREDITVE / Škofja Loka, 4. maj 2024

Predmaturitetni recital Ane Jelen

PRIREDITVE / Sv. Jošt, 5. maj 2024

Svete maše na Sv. Joštu

IZLETI / Izola, 7. maj 2024

Izlet v Izolo

IZLETI / Cerklje, 7. maj 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 7. maj 2024

Kopanje v Bernardinu

IZLETI / Kranj, 9. maj 2024

Izlet na Sveto Trojico pri Pivki

GLASBA / Stražišče, 10. maj 2024

Eva Boto v Stražišču

IZLETI / Kranj, 11. maj 2024

Izlet na Šilentabor

 

 
 

 

 
 
 

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 21:20, 2. maj

Elan je površinsko omejen. Bi bil cajt, da bi, ne samo zaradi Elana, tudi kaj drugega bi lahko zgradili, saj ravno zaradi prostora, je iz Ra...

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 08:11, 29. april

Elan naj na obstoječem ogromnem makadanskem parkirišču zgradi parkirno hišo v treh etažah in del parkirišč nameni obiskovalcem Begunj ( Avse...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 08:04, 29. april

Kar imam jaz izkušnje z uradnimi in neuradnimi servis, je na koncu servisiranje na neuradnem servisu veliko dražje.

Makadamska cesta okoli Brda / 22:50, 27. april

Samo prosim odgovorne, naj cesto ne asfaltirajo. Sicer je potem nobel, ampak poleti pa oddaja pretirano vročino in kaj je lepšega in bolj ko...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 18:57, 27. april

Svoje avte vedno vozim na uradni servis, ker sem imel v daljni preteklosti slabe izkušnje z univerzalnimi mehaniki. Kvaliteta mehanikov se ...

Pokop pokojnega brez svojcev / 12:33, 27. april

Svojcev ne iščejo, prijavijo se pa za dedovanje.

Še pet županov podprlo Kranj / 18:04, 25. april

Glede na nekajletno padajočo nataliteto prebivalstva bi jeseniška bolnica z manjšo širitvijo zadoščala za celo Gorenjsko. Tudi izobraževalni...