Včeraj so se ponovno lahko odprle vse trgovine, tudi večji trgovski centri. Še vedno pa velja omejitev, da morajo na eno stranko zagotoviti trideset kvadratnih metrov površin. / Foto: Gorazd Kavčič

Slovenija je v oranžni fazi

V osnovne šole so se včeraj vrnili vsi gorenjski osnovnošolci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Dovoljeno je gibanje med občinami in regijami, odprle so se vse trgovine.

V nekaterih zdravstvenih domovih je hitrih testov začelo primanjkovati. Tako je v Zdravstvenem domu Škofja Loka, kjer jim je testov prejšnji teden že zmanjkalo. V petek so, kot je povedal direktor Aleksander Stepanović, dobili še 1600 testov, ki jim jih je priskrbela država, gre za teste Majbert Pharma. »To bo zadoščalo za največ en teden, odvisno od navala na točke za množično testiranje, kamor se zaradi različnih zahtev usmerja vse več zaposlenih v gospodarstvu,« je povedal direktor in dodal, da so pod okriljem Osnovnega zdravstva Gorenjske šli tudi v nakup lastnih testov, katerih cena pa presega tri evre, kolikor dobijo zanje povrnjeno. »Poskusili bomo dobiti cenejše, a še vedno dovolj kakovostne teste,« je dodal.

Vlada je sprejela še eno novost: po novem testiranje ni več obvezno za tiste, ki so že cepljeni z dvema odmerkoma ali pa so covid-19 že preboleli. To bodo osebe dokazovale s potrdilom o cepljenju, z rezultatom hitrega ali PCR-testa oziroma potrdilom osebnega zdravnika, da so covid-19 že preboleli (če je od odvzema brisa poteklo najmanj 21 dni in največ šest mesecev).

Kranj – Od včeraj se spet lahko prosto gibljemo med občinami in regijami. Dovoljeno je tudi zbiranje do deset ljudi. Odprle so se vse trgovine, v šole so se vrnili vsi učenci osnovnih šol, razen tistih na vzhodu države, ki imajo počitnice. Prav tako se je spet začel pouk za dijake v izobraževalnih programih nižjega poklicnega izobraževanja, praktični pouk v srednjih šolah, dovoljeno je tudi izobraževanje odraslih.

V višjih strokovnih šolah ter na univerzah in v samostojnih visokošolskih zavodih so dovoljeni izpiti in seminarji z do desetimi udeleženci.

Potrošniki oziroma stranke za koriščenje storitev odslej ne potrebujemo več negativnega testa na novi koronavirus. Tudi k frizerju, h kozmetičarki, v salon za osebno nego in drugam gremo torej odslej lahko brez predhodno opravljenega testiranja.

Se pa morajo enkrat tedensko še vedno testirati zaposleni v trgovinah in storitvah, po novem pa tudi frizerji in pedikerji ter kmetje, ki sadje in zelenjavo prodajajo na tržnicah.

Ob vseh omenjenih sprostitvah pa še naprej ostaja v veljavi tako imenovana policijska ura, torej prepoved gibanja med 21. in 6. uro.

V bolnišnicah je bilo včeraj še 738 bolnikov, njihovo število se še naprej zmanjšuje. Sedemdnevno povprečje novih primerov je 822 in se prav tako zmanjšuje.

Kriterija za prehod v rumeno fazo sta povprečno število okužb, ki mora biti nižje od šeststo, ter število hospitaliziranih, ki mora pasti pod petsto.

Po zadnji projekciji Instituta Jožef Stefan bi oba kriterija in s tem novo sproščanje ukrepov lahko dosegli 4. marca.

Potrjevanje pozitivnih hitrih testov s PCR-testi

V zadnjem času je kar precej razburjenja zlasti med šolniki povzročilo večje število lažno pozitivnih hitrih antigenskih testov. Tudi zato od minule sobote vsak pozitivni hitri antigenski test potrjujejo z bolj zanesljivim PCR-testom.

»V primeru pozitivnega hitrega testa bo uporabnik dobil sporočilo na mobilni telefon z navodilom, kako ravnati naprej. Praviloma naj bi ga izvajalec hitrega testiranja kontaktiral za odvzem še enega brisa za PCR-testiranje. Lahko pa bo uporabnik šel do svojega zdravnika, kjer bo napoten na odvzem brisa za PCR-testiranje,« je dejala državna sekretarka Marija Magajne in poudarila, da je izjemno pomembno, da oseba v tem času ostane v samoizolaciji.

Množično testiranje še naprej poteka v zdravstvenih domovih, pri koncesionarjih in nekaterih zunanjih izvajalcih. Marija Magajne je ob tem poudarila, da je tovrstno množično testiranje namenjeno predvsem splošni populaciji, medtem ko se morajo delodajalci – podobno kot ravnatelji – za obvezno testiranje zaposlenih z izvajalci dogovoriti posebej. Ob tem je še opozorila, da je obvezno enkrat tedensko testiranje, kar pa ne pomeni, da se morajo vsi zaposleni v vzgoji in izobraževanju, trgovini in storitvah testirati ob ponedeljkih in torkih, temveč naj se razporedijo čez celotni teden. Država naj bi povrnila stroške testiranja delodajalcem, kar pomeni, da je testiranje za posameznika brezplačno, izvajalec pa testiranje zaračuna ministrstvu za zdravje.

Marija Magajne je dodala, da je testiranje tako s hitrimi kot PCR-testi izjemno pomembno za obvladovanje epidemije. Kljub sproščanju ukrepov je namreč virusa v populaciji še vedno veliko. »Ne glede na to, da so določeni ukrepi sproščeni, se zavedajmo, da je situacija še vedno izjemno resna,« je dejala in pozvala vse, naj s svojim ravnanjem skrbijo za to, da preprečujejo prenos okužb.

Na smučiščih test, ki ni starejši od sedmih dni

Na smučiščih po novem zadošča negativni test, ki ni starejši od sedmih dni (doslej ni smel biti starejši od 24 ur). Ob tem je minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec posebej pozval smučarje, naj vzdržujejo medsebojno razdaljo, zlasti v vrstah, ko čakajo na žičniško napravo, saj da bodo v primeru gneče primorani omejiti število smučarjev na smučiščih.

Odpiranju šol so prilagodili tudi delovanje javnega potniškega prometa. Pri delovanju avtošol je novost ta, da morajo imeti tako inštruktorji vožnje kot uporabniki po novem negativni test, ki ni starejši kot treh dni. Podobno se bodo vsake tri dni morali testirati vozniki taksijev.

Aplikacija #OstaniZdrav tudi v tujini

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik (kot je dejal, je tudi sam prebolel covid-19) je predstavil posodobljeno aplikacijo #OstaniZdrav. Aplikacijo je doslej na mobilne telefone preneslo 371.246 uporabnikov, konec januarja so jo posodobili, od prejšnjega tedna pa deluje tudi čezmejno beleženje izpostavljenosti. Aplikacija si namreč izmenjuje oddajne kode z aplikacijami, ki delujejo v dvanajstih evropskih državah, to so: Avstrija, Belgija, Hrvaška, Danska, Finska, Nemčija, Irska, Italija, Latvija, Nizozemska, Poljska in Španija. Malta, Norveška in Portugalska pa so v zaključnih fazah testiranja.

»Z aplikacijo smo zelo zadovoljni, je potrebna in učinkovita, saj je epidemiologov premalo, da bi lahko sledili stikom,« je ob tem dejal minister.

Cepila bi se dobra polovica

V anketi, ki so jo opravili v družbi Valicon, vztrajno raste delež prebivalcev, ki poznajo nekoga iz najožje okolice, ki je imel potrjeno okužbo, takšnih je že 43 odstotkov. Dobra polovica anketirancev se namerava cepiti, slaba polovica anketirancev pa ostaja pri stališču, da se verjetno ali zagotovo ne bodo cepili.

Podatki o številu okužb po šolah

Na spletni strani Covid-19 Sledilnika je po novem mogoče pogledati tudi, koliko je okuženih otrok ali zaposlenih po posameznih šolah oziroma vrtcih. Kot kažejo podatki, so prejšnji teden v 45 gorenjskih šolah oziroma enotah vrtca zabeležili okužbo ali sum na okužbo pri otrocih ali zaposlenih, največ, osem, v vrtcu v Besnici.

Smučanje v Avstriji?

Pred zimskimi počitnicami na ministrstvu za zunanje zadeve opozarjajo, da turistična potovanja niso med dovoljenimi razlogi za prost vstop v večino sosednjih držav. Za vstop v Avstrijo, kamor bi nekateri radi odšli na smučanje, se mora potnik registrirati na avstrijski spletni aplikaciji, pri čemer turistična potovanja ne spadajo med dovoljene razloge potovanj. Avstrijski organi v takih primerih potniku zavrnejo vstop. Tudi na avstrijskem uradnem potovalnem portalu austria.info poudarjajo, da bodo turistična potovanja v Avstrijo ponovno mogoča šele v začetku marca. Do takrat ostajajo nastanitve in gostinski lokali zaprti. Smučišča so sicer odprta, a glede na omejitve je smučanje možno le za lokalne prebivalce ali v okviru dnevnih izletov znotraj države.

Oddajte svoj komentar

Kranj 17°

jasno
vlažnost: 92 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

17/25

ponedeljek

17/26

torek

12/22

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 2. julij 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 2. julij 2024

Kolesarjenje DU Kranj

IZLETI / Cerklje, 2. julij 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

RAZSTAVE / Jesenice, 2. julij 2024

Razstava foto kluba iz Nemčije

IZLETI / Kranj, 4. julij 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 6. julij 2024

Na Goteniški Snežnik

 

 
 

 

 
 
 

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:27, 28. junij

JEK2 ja. Samo pri hidroelektrarnah naj ostane, in še veliko manjših naj se zgradi. Enako TEŠi. Časi so taki, da moramo imeti različne vire. ...

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 19:40, 26. junij

zarad mene mamo lahko še več nukleark, ampak potem hočem da podremo tudi nekaj hidroelektrarn in ne gradimo novih. pa ne smemo pustiti da to...

Preureditev območja na Planini / 17:58, 26. junij

Pri toplarni na Planini poleg cestne povezave s Supernovo, naj bi zgradili še cca 70 parkirnih mest? Mogoče podzemna.

Kranjska Severna vrata bo gradilo podjetje Dolnov / 17:53, 26. junij

Kar posledično pomeni, če se tako mudi z omenjeno gradnjo, da v Kranju ne bo regijske bolnice?
Mogoče bo pa prej zgrajena avtobusna postaja? Mogoče celo v Kranju!

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:31, 26. junij

Jek2? Vsekakor za. Vendar brez Hrvatov in brez GEN. Jek2 naj sama prodaja proizvedeno elektriko po proizvodni ceni plus amortizacija samo domačim odjemalcem.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:24, 26. junij

Jek2? Na vsak način, vendar brez Hrvatov in brez GEN-I. Naj proizvedeno elektriko prodaja kar sam Jek2 brez posrednikov samo domačim odjemal...

Kranjska Severna vrata bo gradilo podjetje Dolnov / 08:33, 26. junij

Važno, da je za črpanje na voljo občinski, državni in evropski denar. Bodo počrpali, seveda gradijo "malo" dražje, "reprezentativne" objekt...