Dirigent, glasbenik in profesor Dejan Rihtarič je bil gost dogodka Obrazi slovenskih pokrajin, ki je potekal v jeseniškem Kolpernu. Dogodek pripravljajo gorenjske knjižnice, tokrat Občinska knjižnica Jesenice v sodelovanju z Gornjesavskim muzejem Jesenice. Z njim se je pogovarjala Maja Stepančič. / Foto: Nik Bertoncelj

Lepo je biti na čelu orkestra

»Ni praznika brez godbe, godba igra na vseh večjih praznovanjih, tudi na žalostnih dogodkih. Kogar ob udarcih velikega in malega bobna in fanfar ne zmrazi, ne more biti godbenik.« To se besede Dejana Rihtariča, dirigenta Pihalnega orkestra Jesenice - Kranjska Gora.

»Lepo je biti na čelu orkes­tra. Preveva me občutek ponosa, hkrati pa je velika odgovornost voditi orkester s tako dolgo tradicijo,« je povedal Dejan Rihtarič, dirigent Pihalnega orkestra Jesenice - Kranjska Gora, ki letos praznuje 150-letnico delovanja. Mladi glasbenik in profesor je vodenje orkestra prevzel pred desetimi leti. Kot je dejal, je pred godbenike stopil z zanosom in se hitro lotil dela. Med prvimi nalogami, ki si jih je zadal, je bila posodobitev knjižic s koračnicami, polkami in valčki. Poleg tega so na njegovo pobudo dejavnost popestrili s korakanjem in šov programom. Začeli so sodelovati z domačimi glasbeniki, že na prvem novoletnem koncertu, ki mu je dirigiral, je bila gostja Monika Bohinec, v naslednjih letih pa so povabili še druge pevce, tudi popularne glasbe. Med zelo pomembnimi nalogami pa je, kot je poudaril, tudi skrb za delo z mladimi. Pri tem vidi pomembno vlogo glasbenih šol, pa tudi staršev, da spodbujajo otroke h glasbenemu izobraževanju in vključitvi v orkester.

V jeseniškem pihalnem orkestru sicer igra 60 glasbenikov, starih od 13 let do 80 let. »Vedno rad prisluhnem starejšim članom, polni so anekdot, zgodb, učim se od njih,« je dejal dirigent, ki svojo vlogo vidi tudi v tem, da godbenikom predstavi glasbo, ki je aktualna. »Razvoj pihalnih orkes­trov je šel v zadnjem obdobju strmo navzgor, skladatelji pišejo veliko del za pihalne orkestre,« je poudaril, in temu napredku skušajo slediti tudi na Jesenicah.

Dejan Rihtarič je sicer z glasbo povezan že od otroštva. Ko je imel sedem let, so ga vpisali v glasbeno šolo, začel je s harmoniko, zatem pa nadaljeval s klavirjem. Ker ga je glasba pritegnila, se je odločil za Srednjo glasbeno in baletno šolo Maribor, kjer se je učil fagot, po maturi pa nadaljeval študij fagota na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Diplomiral je leta 2011, zatem pa vpisal še glasbeno pedagogiko. Zdaj poučuje na kar treh šolah: Glasbeni šoli Radovljica, Glasbeni šoli Kranj ter Konservatorju za glasbo in balet v Ljub­ljani.

»Opravljam enega lepših poklicev. V glasbenem šolstvu imamo srečo, da delamo individualno z učenci, spletejo se lepi odnosi, spremljaš jih od otroških let in ni lepšega kot gledati nekoga, ki se razvija na tej poti,« je dejal.

Štajerec na Gorenjskem

Dejan Rihtarič izvira iz Štajerske, a že vrsto let živi na Gorenjskem, v Radovljici, z ženo in dvema otrokoma. A kot je dejal v smehu: »Gorenjec ne bom nikoli! Ostajam tudi pri štajerščini!«

Kot je povedal, je Gorenjsko vzljubil že v otroških letih. »Nekje je moralo biti zapisano, da me je pot pripeljala sem. Starši so bili aktivni, hodili smo na smučanje, v hribe, velikokrat smo bili tudi na Gorenjskem in mi je bilo zelo všeč.« Ženo je spoznal prek glasbe, saj izvira iz znane glasbene družine Breznik iz Slovenj Gradca.

Kot je dejal, večino prostega časa nameni družini, rad kolesari in smuča, po zaslugi staršev je vzljubil hribe. Rad gre tudi na kak koncert, a doma ima najraje – tišino ...

Oddajte svoj komentar

Kranj 14°

oblačno
vlažnost: 80 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

9/20

ponedeljek

5/16

torek

2/16

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 5. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??