Zaupanje v znanost

Epidemija covida-19 je poleg ukrepov, ki so se nam še pred nekaj tedni zdeli nepredstavljivi, mimogrede pokazala na še eno zanimivost. Ljudje smo se prelevili v epidemiologe, virologe, preučevalce najrazličnejših grafov rasti okužb ... Skorajda ni področja, povezanega z virusom, ki ga ne bi preučili, svoje znanje pa nesebično delimo med prijatelje in znance, seveda »brezstično«, na družbenih omrežjih. Pri tem večkrat pozabimo na kredibilnost virov našega znanja ali celo citiramo in delimo »raziskave« samooklicanih strokovnjakov, »institutov« sumljivega slovesa in še bolj sumljivih dognanj.

Zaupanje v znanost, ki temelji na empiričnih dokazih in moči argumenta, je v teh časih še toliko pomembnejše. Kaj pomeni, ko se nekdo postavi nad znanost, je že večkrat demonstriral ameriški predsednik Donald Trump, nazadnje s tem, ko je opeval vbrizgavanje razkužila in se je bila stroka primorana odzvati z opozorilom, naj ljudje s temi sredstvi nikar ne eksperimentirajo doma.

Bolj ali manj jasno je, da bo virus krojil naša življenja, dokler ga znanosti ne bo uspelo zajeziti bodisi s cepivom ali vsaj preprečiti hujši potek bolezni z drugim ustreznim zdravilom. Rešitev za to pa bo našla znanost, pa ne tista, ki se bohoti na Facebooku, temveč tista v laboratorijih, daleč stran od oči javnosti.

Lani ob tem času so udeleženci shoda za znanost zahtevali, da država za raziskovalno dejavnost nameni vsaj en odstotek bruto nacionalnega proizvoda. Na to, da za znanost v Sloveniji namenjamo premalo, številne znanstvene ustanove in vidni raziskovalci opozarjajo že precej časa. Čeprav se je trend v zadnjih letih sicer spet obrnil navzgor, pa smo še daleč za najrazvitejšimi državami sveta, ki v raziskave in razvoj namenijo tudi do štiri odstotke BDP. A takšne zahteve večino ljudi pustijo bolj ali manj ravnodušne. Nas pa toliko bolj zanima, kdaj bo končno na voljo cepivo, ki nas bo rešilo življenja, kakršnega trenutno živimo. Ob tem pa vsi skupaj pozabljamo, da sta raziskovalna dejavnost in razvoj cepiva dva konca iste verige. Če ni prve, težko pričakujemo drugo. Ko zmanjšujemo sredstva za znanstveno raziskovanje, kar se je v preteklih nekaj letih dogajalo pri nas, zmanjšujemo možnost tudi za takšne dosežke, kot je razvoj cepiva proti covidu-19. Da so tudi naši znanstveniki takšnih podvigov sposobni, so že večkrat dokazali z mednarodno odmevnimi raziskavami na področju medicine, in tudi ob pojavu pandemije covida-19 so se aktivno vključili.

Upajmo, da bomo po koncu epidemije vsi skupaj bolje razumeli, da velja več naporov in sredstev vlagati v napredek in dobrobit človeštva in planeta, ne pa v njegovo uničevanje.

Oddajte svoj komentar

Kranj 14°

oblačno
vlažnost: 59 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/17

sobota

4/22

nedelja

2/25

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Šenčur, 27. april 2024

Bevkov vrh, Ermanovec

PRIREDITVE / Kranj, 27. april 2024

Tradicionalno peš romanje na Brezje

RAZSTAVE / Cerklje, 29. april 2024

Razstava ročnih del

IZLETI / Stari vrh, 30. april 2024

Pomladni pohod

PRIREDITVE / Železniki, 30. april 2024

Pridi po nagelj

PRIREDITVE / Luže, 30. april 2024

Kresovanje in gasilska veselica

IZLETI / Kranj, 30. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Šenčur, 3. maj 2024

Kolesarjenje DU Šenčur

 

 
 

 

 
 
 

Pokop pokojnega brez svojcev / 12:33, 27. april

Svojcev ne iščejo, prijavijo se pa za dedovanje.

Še pet županov podprlo Kranj / 18:04, 25. april

Glede na nekajletno padajočo nataliteto prebivalstva bi jeseniška bolnica z manjšo širitvijo zadoščala za celo Gorenjsko. Tudi izobraževalni...

Izračun ogljičnega odtisa / 17:54, 25. april

Slovenija je redko poseljena država. Naša dva milijona prebivalcev proti osmim milijardam prebivalcev kolikor jih je zdaj na našem planetu n...

Še pet županov podprlo Kranj / 14:02, 23. april

Upoštevajte kasnejšo nadgradjo, dogradnjo bolnice čez par let, da bo dovolj zemlje, ne da bi bila slučajno tako utesnjena med stavbami, kot je jeseniška bolnica.

V Kranj in Škofjo Loko so se vrnila električna kolesa / 13:57, 23. april

Nisem uporabnik mestnih koles, se mi pa zdi v redu, da jih je možno uporabljati. Ker vidim kar veliko ljudi, ki se prevažajo z njimi. Ne zdi...

Lekarna Planina II v večjih prostorih / 13:40, 23. april

Ali ni Supernova na Planini 1 ?

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 13:35, 23. april

Servisna knjižica ni vse. Sam recimo redno delam stalno vse servise, vse napake sproti odpravlja mehanik, ker vem, da je brezhiben avto vare...