Vsak je pridal svoj kamenček v mozaiku, da je razstava tako lepo uspela. / Foto: Tina Dokl

Ko si podata roke Idrija in Tržič

Razstava v Galeriji Atrij Tržič Življenje teče, ko po vodi zaplavajo gregorčki in podnaslovom Ko si podata roke Idrija in Tržič je bila pripravljena ob gregorjevem in povezuje dva kraja, ki sta si v marsičem podobna, in dve tradiciji, ki sta v marsičem posebni, a na neki način tudi povezani.

V sredo, 20. marca, ob 18. uri vas vabijo v Galerijo Atrij Občine Tržič na muzejski večer Pogovor ob buli. Klekljarice iz Idrije in Tržiča bodo predstavile svoje delo in s klekljanjem povezane zgodbe.

»Obe mesti sta članici Združenja zgodovinskih mest Slovenije, povezujeta ju rudnika živega srebra, imata stari trški jedri in izjemni tradiciji, povezani z ljudmi in njihovim delom. V Tržiču se identiteta kraja razvija v povezavi s čevljarsko tradicijo, v Idriji z rudarsko in klekljarsko. Tržiški čevljarji so ohranjali šego spuščanja luči po vodi, idrijske klekljarice so svojo tradicijo prenesle v svet. Spuščanje gregorčkov in klekljanje idrijske čipke sta enoti, ki sta vpisani v Register nesnovne kulturne dediščine,« je na nedavnem odprtju razstave povzel kustos Tržiškega muzeja dr. Bojan Knific in dodal, da so navedene in druge sorodnosti botrovale odločitvi, da razstavo, ki so jo v Idriji postavili leta 2023, prenesejo tudi v Tržič.

Anica Makuc iz Društva klekljaric idrijske čipke – skupina Idrija 2 je povedala najprej nekaj o Idriji, njenem nastanku in razvoju. O rudniku, ki je deloval dobrih petsto let vse do sredine 20. stoletja. S priseljevanjem družin iz nemških, italijanskih in čeških dežel, ki so prihajale skupaj z rudarji, je prišla v Idrijo tudi čipka. Od leta 1876 pa vse do današnjih dni je v Idriji obstala tudi čipkarska šola, v povprečju, kot je povedala Makučeva, jo vsako leto obiskuje okrog štiristo učenk zlasti osnovnih, pa tudi srednjih šol. Eno najzahtevnejših ročnih spretnosti ohranjajo živo in pristno tudi z vsakoletnim mednarodnim festivalom idrijske čipke. Klekljanje idrijske čipke je skupaj s klekljanjem slovenske čipke vpisano na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.

Pogled na Idrijco, ki teče pod hišo

Pred dvajsetimi leti je bilo ustanovljeno Društvo idrijskih klekljaric, ki so se v društvo povezale na stoletnih koreninah. Kot je pojasnila Makučeva, je danes v društvo včlanjenih okrog sto klekljaric, ki delujejo v več skupinah. Članice skupine, ki so pripravile pričujočo razstavo, so stare od 13 do 81 let. »Razmišljale smo o vsebini, o temi, predvsem o tem, kaj bi klekljale takrat, ko se najdemo vsak teden na srečanju. Ugotavljale smo, da življenje teče. Teče na več ravneh. Morda ob oknu, ki daje vpogled na dogajanje zunaj ali pa v notranjosti. Teče ob iskanju trajnostnih rešitev današnjega časa. Teče ob ustvarjalnosti človeka, v želji po ohranjanju dediščine. To je tudi skupna misel naše razstave.« Rdeča nit njihovega ustvarjanja pa je bilo »firbcanje«. »Padla je ideja o šestdelnem oknu, ki je značilno za idrijske rudarske hiše. In zakaj prav okno? Radi imamo te poglede skozi okno, vedno enake, ampak vedno tudi malo drugačne – kot letni časi.«

Klekljarice so sklekljale 24 čipk po lastnih idejah. »Pogled na Idrijco, ki teče pod hišo, pogled na cerkvico na hribu, na rudniško napravo, ki je danes le še spomenik, pogled na hišnega ljubljenčka, ki čaka gospodinjo, pa na pajka, ki se je ugnezdil v kotu ... Za čipke smo tudi same narisale vzorce in pri izdelovanju uporabile veliko različnih klekljarskih tehnik. Hiške, vsaka posebej, ki tudi ponazarjajo idrijsko hišo s tistimi strmimi strehami, je oblikoval naš domači oblikovalec Jože Carli. Vanje je prav domišljeno postavil naša klekljana okna.«

Še kakšna beseda več tudi o »firbcanju«

Gregorčki so v Tržiču stara šega, tradicija, ki se je ohranjala stoletja in se v preoblikovani obliki ohranja še danes. »Tako kot so rokodelci ob spomladanskem enakonočju in kasneje na gregorjevo praznovali prenehanje dela ob umetni svetlobi, tako danes praznujemo ta praznik, ki na neki način prinaša pomlad in ki ga zelo radi povezujemo tudi z ljubeznijo, s ptičjo 'ohcetjo'. In v Tržiču v zadnjih letih ne izdelujemo le gregorčkov, ampak otroci pogosto izdelujejo tudi raznorazne ptičke,« je pojasnil Knific in pridal še besedo o »firbcanju«. »Tržičani smo seveda na neki način ponosni in hkrati neponosni na to svojo navado 'firbcanja', tako kot Idrijčanke. Kljub vsemu poznamo t. i. firbc' okn' v Tržiču in to navado, ki simbolično s temi hiškami in s 'firbcanjem' klekljaric v hišo in iz hiš kažejo na to, kako je Slovenija na neki način lahko povezana in kako lahko najdemo skupne točke na včasih na videz odmaknjenih krajih.«

Razstavo, ki je na ogled do 8. aprila, je uradno odprla tržiška podžupanja Metka Gaberc, zbrane sta nagovorila tudi Jana Babšek, direktorica Tržiškega muzeja, in Stane Grum, ravnatelj OŠ Tržič; njihovi učenci so razstavili svoje gregorčke in tudi ptičke ter sodelovali v kulturnem programu ob odprtju razstave.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

zmerno oblačno
vlažnost: 97 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.