Lani uspešno, kako naprej

Zadnji podatki, ki jih je o poslovanju družb v lanskem letu pred nedavnim objavil Ajpes, kažejo, da je slovensko in z njim tudi gorenjsko gospodarstvo v minulem letu uspešno kljubovalo številnim pretresom.

Po prihodkih gorenjsko gospodarstvo predstavlja 6,8-odstotni delež na ravni države, medtem ko k neto čistemu dobičku prispeva skoraj desetino celotne vrednosti. Prihodki gorenjskih družb so v zadnjih petih letih zrasli z dobrih sedmih na skoraj deset milijard evrov, neto čisti dobiček pa se je s 323 milijonov okrepil na skoraj 580 milijonov evrov. Prihodki so se lani realno povečali za 10 odstotkov, neto čisti dobiček celo za 26 odstotkov, kar predstavlja enega najboljših rezultatov med vsemi regijami. Pri tem smo na Gorenjskem povečali število zaposlenih in ohranili dodano vrednost na zaposlenega. Kazalniki bi bili še boljši, če jih ne bi pristrigla visoka inflacija, ki se je lani medletno gibala blizu ali celo nad desetimi odstotki. Inflacija se je v zadnjem obdobju sicer nekoliko umirila, a je aprila medletno še vedno vztrajala na visokega 9,4 odstotka. Podobno kot v preteklih mesecih so k rasti največ prispevale cene hrane in brezalkoholnih pijač, ki so bile aprila za 15,8 odstotka višje kot pred letom dni, kar predstavlja vedno večje breme tudi za potrošnike.

Gospodarstvo je tako v minulem letu jadralo na vetru okrevanja po epidemiji, na drugi strani pa ga je zavirala energetska kriza, ki še naprej predstavlja eno glavnih skrbi, še posebno v industriji. Na to opozarjajo tudi gospodarstveniki, ki so prepričani, da bi morali tudi pri nas zagotoviti podobne pogoje, kot jih ima konkurenca v nekaterih drugih državah, kjer električno energijo odkupujejo precej ceneje. Kot pravijo, je v nasprotnem primeru še posebno energetsko intenzivna industrija ogrožena, od nje pa so odvisna številna manjša podjetja.

Kakšni so obeti? Gospodarska rast se umirja. Kot kažejo zadnji podatki, smo v prvem letošnjem četrtletju medletno beležili 0,7-odstotno rast bruto domačega proizvoda. Na nizkih ravneh naj bi ostala tudi v prihodnje, na kar kaže tudi Umarjeva pomladanska napoved. Razvita gospodarstva naj bi se tako izognila recesiji. A kot je pred dnevi na okrogli mizi o energetski problematiki opozoril dr. Igor Masten, smo bili v zadnjih dveh letih globalno priča izrazitemu razhajanju med (pre)optimističnimi napovedmi in realnim stanjem v gospodarstvu. Napovedi so ugodne, a v tveganem okolju, pravi profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti.

Oddajte svoj komentar

Kranj 20°

zmerno oblačno
vlažnost: 50 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

9/24

ponedeljek

10/14

torek

0/15

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

DELAVNICE / Šenčur, Tupaliče, 16. april 2024

Muzicirajmo skupaj, kulinarična delavnica

IZLETI / Cerklje, 16. april 2024

Planinski izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 18. april 2024

Planinsko-pohodniški izlet na Jelenk

PRIREDITVE / Kranj, 18. april 2024

Navigacija ?GPS v gorah

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.